Alkohol a vyprahlo v puse? Připíjejte vodu, omezíte tím i kocovinu


Pití alkoholu

S konzumací alkoholu je spojeno mnoho následků. Mezi ty lepší patří větší společenskost a odbourání některých zábran. Jenže negativních vlivů je více, ať už problémy v podobě alkoholismu nebo jen ranní kocovina – způsobená mimo jiné dehydratací organismu.

Pijete a přesto máte žízeň

Alkohol je tekutina, kterou můžete pít, ale zároveň vás silně dehydratuje, což poté způsobuje i kocovinu. Například pivo se může zdát jako ideální nápoj na zahnání žízně, ale i to je mylná domněnka.

Jestliže máte v těle nedostatek tekutin, alkohol se mnohem rychleji dostává k mozkovým buňkám. To může vést ke stavům opilosti i po malých dávkách alkoholu.

Co odborníci doporučují

Pokud se chcete vyvarovat dehydrataci a zároveň i kocovině, pijte současně s alkoholem i obyčejnou vodu. Platí, že na jednoho panáka tvrdého alkoholu, byste měli vypít alespoň dvojnásobek vody. To ovšem platí i pro víno či pivo. Zajistíte tak tělo dostatečný přísun tekutin a uvidíte, že i vy se budete cítit lépe.

Denní přísun tekutin

Lidé by měli vypít denně za normálních podmínek 2,5 až 3 litry tekutin (pokud konzumujete alkohol, tak ještě úměrně tomu více). Sladké vody nejsou příliš vhodné, protože zpomalují pohyb tekutin v těle. Ideální je neperlivá voda, ale i tak bychom měli čas od času dostat do těla nějaké minerály.