Alkohol součástí receptu Coca Coly


Coca Cola

V minulém týdnu byl na webové stránce ThisAmericanLife.org zveřejněn údajný recept na výrobu Coca Coly. Příprava tohoto oblíbeného amerického nápoje pocházejícího z Atlanty je od svého vzniku utajována. Coca Cola byla vynalezena chemikem Johnem Pembertonem na konci 19. století.

Webové stránky uveřejnily fotografii z roku 1979 vydanou v deníku Atlanta Journal Constitution. Fotograf tehdy vyfotil deník, v kterém je napsán podrobný recept. Má se jednat o kopii původní Pembertonovy receptury. Společnost Coca Cola již ale zveřejněný recept popřela a dokument nadále leží ve střeženém firemním sejfu.

Zajímavé je, že součástí receptu je i alkohol. Necelých sedmapadesát gramů směsi ingrediencí tvořící příchuť je přimícháváno do devatenácti litrů sirupu. Součástí směsi je právě alkohol. Podle „fotografického“ receptu je příchuť složena z 226,8 gramů alkoholu, dvaceti kapek pomerančového oleje, třiceti kapek citrónového oleje, deseti kapek oleje z muškátového oříšku, pěti kapek koriandrového oleje, deseti kapek neroli oleje a konečně z deseti kapek skořicového oleje. V sirupu pak je samozřejmě voda, extrakt z koky, kyselina citronová, kofein, cukr, limetkový džus, vanilka a karamel rovněž uvedeno v přesném poměru.

Jestli je recept pravý, lze prohlásit, že i slavná Coca Cola se nevyhnula oblíbené ingredienci – alkoholu. Jeho množství v nápoji je však naprosto zanedbatelné. Možná právě proto je nápoj často míchán s whisky nebo třeba rumem.

-les-