Alkohol zlepší paměť. Stačí 3 sklenice šampaňského týdně


Šampaňské

Alkohol odjakživa platil za ničitele mozkových buněk. Vědci ale zjistili, že to není tak úplně pravda. Konkrétně se jedná o výzkum se šampaňským, který měl velmi pozitivní výsledky. Alkohol podle nich dokáže zlepšit paměť.

Čtěte také: Proč pít alkohol? Prospějeme svému zdraví

Šampaňské jako lék?

Nejenže je šampaňské výborný alkoholický nápoj, ale vědci z anglické Reading Univerzity zjistili, že tři skleničky šampaňského každý týden vám mohou vylepšit paměť a mohou zabránit i vzniku Alzheimerovy choroby nebo stařecké demenci.

Blahodárné účinky šampaňského několik let oceňují i některé slavné osobnosti. Například spisovatel Sir John Mortimer považoval sklenku šampaňského každý den za tajemství dlouhověkosti. A zřejmě měl pravdu – dožil se 85 let.

Výzkumy budou pokračovat

Vědci z Readingské Univerzity jako první zkoumali účinky šampaňského na lidský organismus. Ve Velké Británii každá třetí osoba starší 65 let trpí demencí, proto tento objev může významně pomoci v boji proti těmto onemocněním. Látka, která má příznivý vliv na paměť, je obsažena v hroznech odrůd Pinot noir a Pinot meunier, které se používají na výrobu šampaňského.

Pokusy byly prováděny na potkanech, kterým bylo podáváno šampaňské. Ty pak s větším úspěchem zvládali procházení bludištěm a lépe si pamatovali trasu při opakovaných cestách. Navíc už po šesti týdnech podávání šampaňského byl u potkanů vypozorován velký nárůst proteinů důležitých pro paměť. Přestože pozitivní vlivy se prozatím objevily pouze u hlodavců, profesor biochemie Jeremy Spencer je přesvědčený, že stejné účinky se projeví i na lidech. Profesor Spencer se chystá provádět test na skupině padesáti až šedesáti lidí ve věku nad 65 let, kteří budou popíjet šampaňské po tři roky.

Čtěte o šampaňském:
Šampaňské a jahody? Víme, jak na to
Šumivá vína nezaměňujte s perlivými. Víme, jak se liší
Šampaňské s červenou stuhou je nápojem vítězů. Nejen Formule 1

-val-