Brněnské Slavnosti vína nabídly desítky vín k ochutnání


Sklenice vína

Červené víno

Odlišné odrůdy vína ze čtrnácti různých vinařství mohli ochutnat návštěvníci náměstí Svobody v Brně od 30. září do 7. října. Konaly se zde již podruhé Slavnosti vína. Vinařství zde nabízela kolem sedmdesáti vzorků vín z českých a moravských vinic.

Na každém stánku byly k zakoupení vinné skleničky za čtyřicet korun, z kterých poté lidé mohli degustovat různá vína. Nabídka byla opravdu široká a každý si tak přišel na své. Cena degustačních vzorků se pohybovala od deseti do třiceti korun za půl deci vína. Bylo však možné zakoupit i větší množství vína nebo si poté pořídit celou láhev. Lidé také zapisovali hodnocení vín do anketních kartiček. Mnohá vinařství nabízela i pravý bílý i červený burčák.

„Nejsem žádný znalec vína. Mám ráda sladká bílá vína. Zaujal mě proto aurelius z Rodinného vinařství Košut a poté ryzlink rýnský z vinného sklepa U žíznivého mnicha,“ řekla studentka Barbora, která přišla na trhy se svými přáteli. Na náměstí bylo také možné zakoupit různé občerstvení, návštěvníci zde mohli nalézt stánek s francouzskými specialitami, zabijačkou nebo ochutnat pravé valašské frgále. Výsledky své práce zde představili i řemeslníci.

Slavnosti doprovázel i bohatý doprovodný program. Například ve čtvrtek večer se představil s hrou na „skleněnou harfu“ Alexander Zoltán. Písně hrané prstem dotýkajícím se hran různě vodou naplněných skleniček skvěle doprovodily vinné degustace. Na pódiu své umění představila i Cimbálová muzika Tomáše Zoukara nebo akustická kapela Model Bazar. Lidé také mohli zhlédnout naučné programy věnující se správné degustaci či podávání vín v restauracích vedené zkušenými sommeliéry.

-les-