Češi slaví nový svátek – Den českého piva


Ostravar

27. září se od letošního roku stává národním svátkem všech těch, kteří mají rádi české pivo.

Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS) na tento den vyhlašuje Den českého piva, do kterého se již v letošním pilotním ročníku zapojuje více než 80 procent tuzemského pivovarského trhu. Projekt bude probíhat každoročně po celé České republice, v předvečer svátku Svatého Václava. Cílem je vytvoření celonárodní tradice oslavy českého piva.

Zapojí se většina pivovarů

Dne českého piva se pod záštitou ČSPS v letošním roce zúčastní 12 tuzemských pivovarských společností a samostatných pivovarů – Bernard, Heineken, Pardubický pivovar, pivovar Nymburk, pivovar Samson, Plzeňský Prazdroj, PMS Přerov, Primátor Náchod, Rakovník, Staropramen, Svijany a Vyškov. Jejich ambicí je připomenout českou pivovarskou tradici, iniciovat hrdost k českému pivu, nalákat veřejnost k oslavě tohoto nového pivního svátku a posílit konzumaci v restauračních zařízeních, která v posledních letech klesá.

Mezi hlavní aktivity Dne českého piva patří oslava svátku českého piva v podnicích, kde se pivo čepuje. Vybraná restaurační zařízení nabídnou hostům speciální nabídky, vytvořené právě pro tuto příležitost. Může se jednat o speciální pivní menu, ochutnávku netradičních piv či pivní degustační menu.

Den českého piva vždy 27. září

„Jen velmi malá část Čechů tuší, že patronem českého piva je Svatý Václav. Nový projekt by měl v první řadě angažovat veřejnost k hrdosti a oslavě českého piva. Touto akcí chceme také oslovit mladou (18+) generaci a konzumenty, kteří pijí pivo pouze výjimečně, jako například ženy. Dále chceme zábavnou formou vzdělávat veřejnost, přiblížit jim historii českého piva, zdravotní aspekty umírněné konzumace a především propojit pití piva s gastronomií,“ uvedl předseda ČSPS Ing. František Šámal.

V dlouhodobém horizontu je cílem Českého svazu pivovarů a sladoven vybudovat celonárodní tradici oslav Dne českého piva. 27. září se tak stane celonárodním svátkem připomínajícím a oslavujícím to nejlepší z české pivní tradice i současnosti oboru pivovarnictví.