Česká vína uspěla v 1. ročníku soutěže ledových a slámových vín


Lahve vína

Slavnostním vyhlášením cen pro nejlepší ledová vína se v sobotu 3. září večer uzavřel první ročník mezinárodní soutěže ledových a slámových vín IceWine du Monde 2011.

Hostitelem soutěže a řady doprovodných akcí nejen pro odbornou, ale i laickou veřejnost byl Lednicko-valtický areál, obec Lednice a město Valtice.

Dvě zlaté medaile pro Česko

Do soutěže bylo přihlášeno 83 vzorků ledových a slámových vín ze 41 vinařství z celého světa. Po jedné velké zlaté medaili dostali vinaři z Kanady a Chorvatska a dvě zůstaly v Česku, jmenovitě ve Vinařství Josef Valihrach.

První část soutěže se uskutečnila v pátek 2. 9. a druhé, závěrečné kolo v sobotu, 3. 9. v prostorách lednického zámku. Šestnácti profesionálním degustátorům z Francie, Rakouska, Slovenska a Česka předsedal generální ředitel Světové vinařské organizace (OIV) Federico Castellucci.

Vyhlášení soutěže na zámku v Lednici se zúčastnili Jakub Šebesta, prezident soutěže a ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Rostislav Vondruška, generální ředitel agentury CzechTourism, Federico Castellucci, generální ředitel OIV, Pavel Krška, ředitel Národního salónu vín a řada dalších hostů. Záštitu nad projektem převzala také předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová.

Nechyběl ani doprovodný program

Součástí odborného programu IceWine du Monde byl od soboty 3. 9. do neděle 4. 9. Open Air Festival pro širokou veřejnost odehrávající se v parcích zámku Lednice a zámku Valtice. Program byl zaměřen jak na prezentaci tradičních lidových řemesel, tak na ukázky gastronomie úzce propojené s degustací vína, zábavy pro děti a dospělé a atraktivní soutěže o ceny.