Česko zasáhla epidemie alkoholismu, tvrdí odborníci


Pití piva

Každý pátý dospělý obyvatel České republiky konzumuje alkohol nadmíru tak, že mu škodí. Dva ze sta obyvatel trpí závislostí na alkoholu a potřebují odbornou léčbu. Mezi alkoholiky přibývá žen a dětí. Tyto informace přinesli v pátek, u příležitosti 60. výročí založení první protialkoholní záchytky na světě, odborníci pro léčbu závislostí.

Čtěte také: Češi jsou ve spotřebě alkoholu druzí na světě

Epidemie alkoholismu v Česku

„Každý Čech vypije v průměru deset litrů čistého, tedy stoprocentního alkoholu za rok. Pokud se vezme populace 15 a výše let, je to dokonce 16,5 litru za rok, když průměr světa je 6,13. To je obrovské číslo, které nás řadí ve světě ke státům konzumujícím nejvíce alkohol,“ uvedl v pátek Petr Popov, primář oddělení pro léčbu závislosti Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Právě ve Všeobecné fakultní nemocnici vznikla před 60 lety první protialkoholní záchytka na světě. Nyní je Česku 17 záchytek.

Světové prvenství v pití piva

Češi jsou v otázce konzumace velmi tolerantní. Ve spotřebě piva jsou dokonce první na světě, nepovažují jej totiž za alkohol a jeho pití je běžnou denní záležitostí. Nadprůměrní jsou Češi i v konzumaci ostatních alkoholických nápojů. „V době otevření první protialkoholní záchytky bylo nad jedno promile alkoholu v krvi závažné a přes 3,5 už se považovalo za smrtelné. Teď jsou 3,5 promile skoro běžné,“ řekl Popov.

Nadměrné pití alkoholu může mít velmi nepříznivé účinky na lidské zdraví. Nejčastější nemocí způsobenou alkoholem je jaterní cirhóza. Střídmá konzumace alkoholu je ale naopak zdraví prospěšná. Čtěte také: Alkohol srdci opravdu prospívá, potvrdila čerstvá studie