Do nového roku s Bloody Mary


Speciální alkoholický nápoj

Nemusíte se bát, nejedná se o stoupnutí před zrcadlo v koupelně a vyvolávání obávaného ducha Krvavé Mary. Jde o rudý alkoholický míchaný nápoj, s kterým můžete netradičně vykročit do nového roku.

Objevitel nápoje je neznámý, nebo se o něj přinejmenším vedou spory. Je však pravděpodobné, že nápoj vznikl v meziválečném období v jednom z amerických barů. U nás je drink poměrně neznámý.

Rajčatový džus a vodka

Základem pravé Bloody Mary je klasická vodka a rajčatový džus. Obě důležité ingredience se mohou míchat v poměru 1:2, původní poměr byl však údajně 1:1. Do nápoje se ještě přilije citronová šťáva – zhruba o objemu třetiny vodky. Poté se už jen přidá worcesterová omáčka nebo tabasco, křen, celer a samozřejmě sůl a pepř. Ingredience lze míchat dle chuti, někdy chuť doplní i hovězí vývar.

Co radí Jamie Oliver

„Když se dělá Bloody Mary, tak se musí pořád ochutnávat,“ tvrdí v jedné ze svých show známý anglický kuchař Jamie Oliver. Ten naopak doporučuje desetkrát tolik rajčatové šťávy než vodky. Poté worcestrovou omáčku, tabasco, křen, celerovou sůl a velké množství ledu. Nápoj se zdobí a míchá celerovou natí. Anglický kuchař doporučuje okraje skleničky potřít tabascem. „Skleničkou točte, když pijete,“ doporučuje Jamie Oliver.

Zkuste to i jinak

Existují i jiné varianty tohoto nápoje, stačí jen vyměnit vodku za jiný druh alkoholu. Jiné varianty mají i jiná jména. Například základem Bloody Margaret je gin, Bloody Maria se pyšní tequilou. Irové zase pijí Bloody Maureen s irským pivem, nebo Bloody Molly s irskou whiskey.

-les-