Je libo pivo, víno nebo něco ostřejšího?


Párty

Každý z nás má svoji oblíbenou barvu, oblíbenou značku auta nebo mobilního telefonu, oblíbené jídlo a spoustu dalších oblíbených věcí … A když přijdete večer do baru a jen tak náhodou se pustíte do hovoru o tom, jestli jste pivař nebo preferujete bílá vína ovocná nebo těžká vína červená, případně whisky, dostává se Vám různých jasných i nejasných odpovědí, z kterých nelze udělat jednoznačný závěr.

A možná se vám vybaví celá řádka vzpomínek, které mají spojitost s alkoholem. Zjistíte, že jako vinař nebo pivař jste se nenarodil, ale do finální fáze jste se propracoval usilovným tréninkem.

Etapa č. 1: těžké začátky

V mládí, kdy člověk nabírá zkušenosti, se jisté období jeho života může s odstupem času jevit jako etapa č. 1, kdy kvantita převládá nad kvalitou. Je vlastně úplně jedno co pijete, hlavně když toho vypijete dostatečné množství. Když se zeptáte eléva, jestli je pivař nebo vinař, elév koukne na obsah lahve nebo sklenice a sdělí vám, čím je zaručeně momentálně on. V této etapě také nasbíráte velmi užitečné životní zkušenosti. Většinou se týkají toho, kterého alkoholu se již zaručeně nikdy v životě nedotknete. Prostě ho bylo moc najednou.

Etapa č. 2: kvalita začíná vítězit

V okamžiku, kdy začne člověk vydělávat slušné peníze, se profiluje také jeho osobnost. Začínají mu vadit ovocná vína nebo pivo neidentifikovatelné značky z kelímku a upírá svoji pozornost ke kvalitním značkám. V tomto období je člověk zkušenější o několik životních lekcí a většinou již ví, kterým směrem se bude nadále vyvíjet jeho osobnost. Už ví, jestli dává přednost chmelu nebo vinné révě. Případně kombinuje jedno nebo druhé i s destiláty, které přečkaly těžkou etapu č. 1. Člověk již dokáže rozlišit, co se hodí pít s kamarády v hospodě a co objednat přítelkyni či velmi mladé manželce na romantické večeři ve dvou. V této etapě člověk zjišťuje, že ne vždy vyhrává kvantita, že existují případy, kdy vyhrává kvalita.

Etapa č. 3: víme, co chceme

V etapě č. 3 má člověk za sebou celou řadu životních lekcí a i z největších optimistů se stávají realisté. V tomto období je člověk jasně vyprofilován a již jednoznačně ví, zda dává přednost pivu, vínu nebo destilátům. Někteří jedinci již pijí pouze svoje oblíbené značky piva, zastánci vína již znají svoji barvu a odrůdu, příznivci destilátů si svůj nápoj vychutnávají po malých doušcích. Na baru sedí několik zástupců této etapy s doutníkem v ruce!

Etapa č. 4: vzpomínky na staré dobré časy

Zástupce etapy č. 4 a výše jsem v baru nepotkala a tudíž jsem neměla k dispozici žádný studijní materiál. Ačkoliv tedy neznám jejich postoje k danému tématu, troufám si tvrdit, že někteří jedinci v těchto etapách už jenom abstinují a vzpomínají na staré dobré časy…

-pp-