Letošní Svatomartinská vína budou vonět po broskvích, třešních i pivoňkách


Sklenice vína

Včera proběhlo na odborném pracovišti ve Valticích první kolo hodnocení Svatomartinských vín ročníku 2011. Hodnotitelé tak byli první, kteří měli příležitost ochutnat a posoudit kvalitu letošního ročníku. Podle skladby dosud přihlášených vzorků budou nést etikety letošních Svatomartinských vín nejčastěji název odrůdy Müller Thurgau a Svatovavřinecké.

Přesněni řečeno, více než polovina vzorků bílých vín, přihlášených do prvního kola hodnocení, je odrůdy Müller Thurgau. Přestože tato velmi oblíbená odrůda bude bílým Svatomartinským vínům dominovat, dobře se ujala i novinka loňského ročníku, Muškát moravský, a i jinak méně známou odrůdu Veltlínské červené rané vyhledává stále více spotřebitelů.

Čtěte také: Svatomartinského vína bude dostatek. Úroda je dvakrát větší než loni

V letošním roce díky ideálnímu počasí dozrály hrozny do výjimečné jakosti, která se odrazí také v kvalitě Svatomartinských vín. Bílá a růžová vína budou plná, harmonická, příjemně pitelná s decentní kyselinkou a s jemným aromatickým profilem.

„Vůně a chuť u odrůdy Müller Thurgau bude převážně broskvová, popř. ananasová, Veltlínské červené rané můžeme očekávat lehce banánové s medovými tóny a v Muškátu moravském hledejme většinou vůni a chuť mandarinek, černého bezu a samozřejmě muškátu,“ poodhalil očekávání Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra.

Růžová vína si získala oblibu nejen v letních měsících, kdy nadchnou svou svěžestí, ale mají své nezastupitelné místo také v nabídce Svatomartinských vín.

„Růžová Svatomartinská vína si letos ponesou nádech přezrálých třešní, jahod a červeného rybízu,“ přibliížil dále své dojmy z prvního kola hodnocení Marek Babisz. „Červená vína budou obecně svěží, ovocitá, se sametovým koncem. Vůně a chuť u odrůdy Svatovavřinecké bude připomínat přezrálé švestky až do povidel, odrůda Modrý Portugal zaujme hlavně květinovou vůní pivoněk a fialek,“ uzavřel sommelier.

První kolo hodnocení v číslech

Do prvního kola hodnocení přihlásilo 91 firem 246 vzorků, což už překračuje loňský celkový počet přihlášených vín (238). 214 vzorků uspělo a získalo oprávnění používat značku Svatomartinské. Zbylých 32 vzorků hodnocením zatím neprošlo.

„Vína, které hodnocením neprošla, nebyla vůbec špatná, jen jim většinou scházelo několik dní k tomu, aby po všech stránkách vyhověla náročným kritériím. Tyto vzorky budou mít ale ještě možnost ucházet se o značku Svatomartinské v druhém kole 1. listopadu, čímž získají tolik potřebný čas,“ komentoval průběh hodnocení Marek Babisz.

Výsledky hodnocení prvního kola:

Odrůda Lahví
Müller Thurgau 637.000
Veltlínské červené rané 103.000
Muškát moravský 153.000
Svatovavřinecké rosé 699.000
Modrý Portugal rosé 35.000
Svatovavřinecké 259.000
Modrý Portugal 542.000

Už po prvním kole hodnocení tak vinaři získali možnost uvést na trh přes 2.400.000 lahví, a to ještě projde hodnocením 1. listopadu dalších cca 150 vzorků vín. Celkový počet lahví však bude o něco nižší, protože ne všichni vinaři všechna přihlášená vína také prodají, nicméně už teď se ukazuje, že prvotní odhad rekordního množství 2.000.000 dodaných lahví Svatomartinských vín na trh nebyl nijak přehnaný.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již posedmé společně s Národním vinařským centrem organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.