Nadýchat můžete i bez požití alkoholického nápoje. Kvůli výparům z ostřikovačů


Test na alkohol

Určitě jste se už setkali s tím, že vás zastavila silniční kontrola a požádala vás o dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu v organismu.

Pokud se v takové situaci ukáže, že alkohol v dechu máte, ale jistě víte, že jste jej před jízdou nepožili, mějte se na pozoru. Alkohol se vám do dechu může dostat z výparů z nemrznoucí směsi do ostřikovačů vozidla, popřípadě dalších chemických směsí obsahujících alkohol.

Zrádný alkohol v ostřikovačích

Nemrznoucí směs do ostřikovačů obsahuje alkohol, který můžete vdechnout a dostat jej tak do plic. Pokud vás následně zastaví policie, hrozí vám, že dechová zkouška bude pozitivní, ačkoli jste předtím alkohol ve formě nápoje nepožili. Tento jev potvrdili i odborníci z Ústavu soudního lékařství na Masarykově univerzitě v Brně.

Pokud si ale myslíte, že se lze odvoláním na vdechnutí výparu z ostřikovačů vyhnout postihu v případě, že jste alkoholický nápoj před jízdou opravdu požili, jste na omylu. Z krve do dechu se alkohol dostane vždy, ale obráceně – z dechu do krve – nikdy. Navíc se alkohol z plic rychle ztrácí.

Alkohol pouze v plicích vdechnutý z nemrznoucí směsi také zpravidla nemá žádné negativní účinky na soustředění a řízení vozidla.

Můžete požádat o krevní test

V případě nadýchání alkoholu, který se vám do dechu dostal z chemických výparů, se nemusíte bát, že by vám mohlo být ukřivděno. Alkoholové dechové zkoušky se opakují, už jen z praxe, a pokud jste alkoholický nápoj před nebo během jízdy opravdu nepožili, nemusíte mít strach. Po třetím pokuse již obvykle nenadýcháte, a pokud ano, vyžádejte si krevní test.

-ver-

Zdroj obrázku: TheEpochTimes.com