Období prohibice: zlatá éra gangsterů


Slovo prohibice si každý spojuje se zákazem alkoholických nápojů a americkými gangstery z meziválečného období. V některých zemích však existuje jakási prohibice i dnes.

„S úsměvem můžete dojít daleko. Ještě dále můžete dojít s úsměvem a zbraní,“ prohlásil symbol americké prohibice Al Capone. Nejen on s nadšením přivítal v roce 1919 schválení Volsteadova zákona, který rok poté definitivně zakázal v USA alkoholické nápoje. Za jeho přijetí lobbovaly zejména ženské a křesťanské spolky. Objevil se zde však prostor pro nelegální obchod. Ve městech vznikaly mafiánské gangy, které pašovaly alkohol z Kanady a případně z jiných zemí. Velice oblíbená byla například whisky Canadian club.

Utajené bary a domácí alkohol

Zákon se naprosto minul účinkem. Spotřeba alkoholu během prohibice značně narostla a dramaticky se zvýšil i počet tajných barů. Lidé začali z nouze popíjet i různé látky, které obsahovaly alkohol, což vedlo velmi často k otravám. Ti vynalézavější si vyráběli alkohol doma, a to například úpravou průmyslového obilného alkoholu. Nejlépe zásobovaní byli lidé podél hranic s Kanadou a Mexikem.

Až na začátku třicátých let se objevila vůle zákon zmírnit nebo úplně zrušit. V roce 1932 oba prezidentští kandidáti Franklin Delano Roosvelt a Herbert Hoover prohlašovali, že je zákon nefunkční. Pátého prosince roku 1933 byla prohibice zrušena úplně, některé státy si však omezení prodeje alkoholických nápojů ještě pár let ponechaly. Zajímavě se o alkoholu zmínil americký komik Robert Benchley. Jeho přítel mu řekl, že je alkohol pomalý jed. Komik mu odpověděl: „A kdo spěchá?“. Lidé s prohibicí ztratili úctu k zákonům.

Období prohibice ve filmu

Tato doba se stala inspirací pro různá filmová díla. Velmi oblíbený je film o dopadení Al Caponeho s názvem Neúplatní v hlavní roli s Kevinem Costnerem. V současné době je velmi populární nový seriál „Impérium – Mafie v Atlantic City“ z 20. let 20. století.

Vyšší regulace prodeje alkoholu se prosadila také v severských zemích jako je Norsko, Švédsko, Finsko a Island. Zde se alkohol prodává pouze ve speciálních obchodech, které jsou otevřeny jen v omezené provozní době.

-les-