Přes míru pije alkohol téměř třetina českých mužů a desetina žen


Muž s pivem

Téměř třetina českých mužů pije alkohol přes míru, 3,8 procenta mužů má s alkoholem vážný problém a potřebují odbornou pomoc. Z Češek pije přes míru 9,3 procenta žen a 0,3 procent má s alkoholem vážný problém.

Vyplývá to z nového průzkumu, který poskytl Karel Nešpor, odborník na závislosti.

Polovina alkoholu se vypije v pivu

„Uvedená čísla souvisejí s nízkým zdaněním alkoholu, takže pivo je často levnější než běžné nealkoholické nápoje. Zhruba polovina stoprocentního alkoholu se v České republice vypije ve formě piva,“ uvedl Nešpor.

Vysoký podíl problémově pijících osob podle něj zhoršuje konkurenceschopnost tuzemské pracovní síly a navíc představuje vážné riziko v pracovních prostředích i v dopravě. Nešpor tak nesouhlasí se současnými návrhy a úvahami, aby bylo při řízení tolerováno určité množství alkoholu v krvi.

Problém alkoholu za volantem by se neměl zlehčovat

„Předpisy, týkající se omezení alkoholu při řízení i při dalších nebezpečných situacích, by se měly přísně prosazovat. Argumentace fyziologickými hladinami alkoholu neobstojí, protože ty činí nalačno 0,03 promile a po jídle 0,05 promile,“ uvedl Nešpor.

Varuje, že povolení byť i jen minimálního množství alkoholu za volantem s sebou nese celou řadu rizik. „Je zde malé, ale prokazatelné zhoršení schopnosti řídit, lidé mají větší sklon riskovat. Jedná-li se o ‚zbytkový alkohol‘, vliv alkoholu a kocoviny se sčítají. Dehydratace, k níž při dlouhých cestách autem někdy dochází, zvyšuje účinek i malých dávek alkoholu,“ vyjmenoval Nešpor problémy.

-mdf-