Přichází „opožděné“ léto. Čas na Cuba Libre


Cuba Libre

Jeden z nejznámějších drinků, tvořený Coca-Colou, bílým rumem a limetkou, se zrodil na Kubě. Existuje více verzí, proč se mu začalo říkat „Svobodná Kuba“.

„Svobodná Kuba!“

Podle kubánského výrobce rumu Bacardi se tak stalo během Španělsko-americké války na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Název byl nápoji, který byl předtím nazýván standardně jako Bacardi&Coke, přiřčen v baru v Havaně, kde se sešli američtí vojáci. Mladý posel Fausto Rodriquez údajně vzpomínal, že si v baru vždy objednával kapitán Russel Bacardi rum s Coca-Colou a kouskem limetky. Kapitán na svůj oblíbený drink zlákal i ostatní vojáky a drink se setkal s velkým zájmem. Jeden z vojáků navrhl, aby se připíjelo „na svobodnou Kubu“, a od té doby se už drinku neřeklo jinak.  Existuje však mnohem více legend o tom, jak vznikl název slavného alkoholického míchaného nápoje. Většina z nich má ale souvislost právě s osvobozením Kuby od Španělské nadvlády.

Cuba Libre snadno i doma

K umíchání Cuba Libre potřebujete samozřejmě kubánský bílý rum, Coca-Colu, limetku a led. Doporučuje se míchat nápoj do široké sklenice. Do takové sklenice nasypete led a zalijete jej rumem. Neexistuje žádný přesný poměr, je čistě na vás, jak silný nápoj chcete mít. Poté můžete přidat limetkovou šťávu nebo pouze kousek limetky a zalít sklenici Coca-Colou. „Svobodná Kuba“ určitě zpříjemní letní dny, které se nyní opožděně v Česku objevily.

-les-