Prohibice je nešťastným řešením a povede k naší likvidaci, tvrdí prodejci


Likér

Páteční vyhlášení zákazu prodeje alkoholických nápojů s objemem alkoholu 20 % a více ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem povede v případě dlouhodobějšího trvání k likvidaci některých prodejců lihovin. Tržby jsou až pětinové, což může být pro obchody kritické.

Čtěte také: V Česku platí zákaz prodeje lihovin od 20 % obj. alkoholu. Do odvolání

Již několik dní trvající prohibice je pravděpodobně největším útokem na soukromé podnikání od sametové revoluce. Podle prodejců se stát rozhodl zakázat prodej alkoholu těm obchodníkům, kteří dodržují zákony a fungují poctivě a zbavil tak konkurence právě černý trh s alkoholem.

Za situaci je zodpovědný stát, tvrdí prodejci

Prohibice postihuje jak prodejce v kamenných prodejnách, tak i ty internetové. „Za situaci je odpovědný stát, který se snaží vysokými daněmi převychovat zákazníky. Zkratkovité uvažování typu – zvedneme daně, tedy ceny, a lidé si budou kupovat méně alkoholických nápojů – vede k posílení černého trhu a v důsledku i ke zbytečným úmrtím z otravy nekvalitními nápoji,“ domnívá se Josef Káles z e-shopu Alkoobchod.cz a připomíná situaci po zvýšení spotřební daně v roce 2010, kdy se snížila výtěžnost spotřební daně uvalené na alkohol, ale spotřeba zůstala stejná. Čtěte podrobněji: Zvýšení daně z lihovin státu nepomohlo. Lidé pijí tvrdý alkohol méně

Tržby obchodů jsou v hlubokém propadu

Od vyhlášení prohibice v pátek večer se internetovému obchodu Alkoobchod.cz několikanásobně zvýšila návštěvnost. „Zaznamenali jsme pětkrát větší zájem o náš obchod a naše produkty oproti normálu,“ informoval provozovatel Lukáš Morávek. „Samozřejmě také došlo ke snížení konverzí na méně než polovinu, tedy méně návštěvníků se stane zákazníky, a to za mnohem nižší průměrnou cenu objednávky,“ doplnil Morávek a dodal, že týdny trvající prohibice může vést k likvidaci internetového obchodu.

Čtěte také: Prohibice v Americe přinesla nelegální palírny a tajné bary