Řízení pod vlivem alkoholu má být na Slovensku trestným činem


Vozovka ve tmě

Slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic chce prosadit, aby se řízení pod vlivem alkoholu klasifikovalo jako trestný čin, informuje v úterý agentura SITA. Pokud by policisté řidiči naměřili v krvi více než promile alkoholu, mohl by jít do vězení.

Za 1 promile rok vězení

„Alkohol za volantem je mimořádně nebezpečná kombinace. Podnapilý řidič, který si sedne za volant, vytváří z motorového vozidla zbraň, která může potenciálně zabít nevinné lidské životy,“ prohlásil Lipšic.

Za jedno promile alkoholu v krvi by podle upravené legislativní normy řidiči hrozil až rok odnětí svobody. Změny bude obsahovat novela zákona o silniční dopravě. Lipšic ji již projednal s dopravními analytiky.

Třikrát a dost

Kromě překvalifikování činu chce Lipšic zavést i zásadu třikrát a dost. „Pokud bude řidič třikrát přistižen pod vlivem alkoholu, bude mu na doživotí odebrán řidičský průkaz,“ nastínil jednu ze změn ministr. Stane se tak v případě, že mezi jednotlivými přečiny neuběhlo více než 10 let.

Když řidiči soud podruhé zakáže na určitou dobu řídit motorová vozidla kvůli řízení v opilosti, nebude mu moci být podle novely druhý trest zkrácen.

Lipšic chce novelu předložit ještě tento týden do připomínkového řízení a očekává podporu koalice. Zákon v upraveném znění by mohl začít platit už od září.

-mdf-