Rum Bacardi se pije přes 150 let. Nese jméno svého zakladatele


Cuba Libre

Jeden z nejznámějších třtinových rumů nese jméno zakladatele palírny Facunda Bacardiho. Facundo již v 60. letech 19. století založil ve městě Santiago de Cuba palírnu, která vyráběla prvotřídní bílý rum.

Facundo Bacardi byl obchodník s vínem, který ze Španělska odjel na Kubu, kde se postupně se svou rodinou začal věnovat pálení prvotřídního rumu. Jeho rumy byly velmi jemné, protože dlouho zrály v dubových sudech a procházely uhelnou filtrací. Bacardi se za nedlouho stalo jedním z nejoblíbenějších kubánských rumů.

Bacardi stálo za zrozením Cuba Libre

Kubánský rum stojí také za legendou o zrození oblíbeného míchaného drinku z koly a bílého rumu. Údajně si s pokřikem „Cuba Libre“ připíjeli američtí vojáci s Kubánci po vyhlášení nezávislosti Kuby. Čtěte také: Přichází „opožděné“ léto. Čas na Cuba Libre

Bacardi se používalo i k přípravě osvěžujícího drinku Daiquiri. Palírna rodiny Bacardi rozvíjela i na začátku dvacátého století. V dobách americké prohibice se na Kubu hnaly davy „žíznivých“ Američanů a kubánský rum tak zažíval období prosperity. Čtěte také: Období prohibice: zlatá éra gangsterů

S příchodem Fidela Castra a jeho revoluce se rodina Bacardi ocitla v opozici, její majetek byl znárodněn a musela se přesídlit do Portorika. Stala se donátorem mnoha kubánských exilových organizací. Současné sídlo se nachází ve městě Hamilton na Bermudách. Společnost je nyní začleněna do koncernu Pernod Ricard a patří ji i značka Havana Club.

Bacardi má mnoho chutí

Základním druhem Bacardi je Bacardi Superior. Jedná se o rum s velmi jemnou chutí obohacenou aroma mandlí a tropického ovoce. Zraje až dva roky v dubových sudech a obsahuje čtyřicet procent alkoholu.

Dalším oblíbeným druhem je například Bacardi Black, což je velmi výrazný rum hnědočervené barvy zrající až čtyři roky, v kterém lze ucítit například sušené švestky nebo tropické ovoce. Na trhu se obejvují i další druhy, mezi ty exkluzivnější patří například rum původně určený jen pro rodinu Bacardi, který nyní nese název Bacardi 8. Zraje osm let v malých soudcích z bílého dubu.

-les-