Slavnosti piva v Brně nabídly přes 50 druhů piv


Přehlídka nejen moravských a českých pivovarů se o uplynulém víkendu konala v centru největšího města Moravy. První brněnské Slavnosti piva nabídly přes padesát druhů točených piv od více než dvou desítek pivních značek. K dostání byla piva klasická i netradiční.

Velké i malé pivovary

Na akci se přijely předvést jak malé, tak i velké pivovary. Mezi ty patřil Budějovický Budvar se svými značkami Budweiser Budvar a Pardál, pivní stánky přivezly také Krušovice, Svijany nebo Černá Hora. Nechybělo zde ani Starobrno, které ovšem navzdory svému názvu mnoho Brňanů nelákalo.

Z českomoravských pivovarů se slavností dále zúčastnil Primátor, Litovel, Holba i Broumov se svou značkou Opat. K ochutnání byly připraveny také piva značek Rychtář, Ježek, Rebel, Velen a Démon z portfolia pivovarské skupiny K Brewery. Představit se ale přijely i malé pivovary. Vyzkoušet bylo možné Rampušáka z Dobrušky, Strakonického dudáka, Krakonoše z Trutnova nebo Huberta z Kácova. Za nově založené pivovary přijel Santon, který vznikl v roce 2005 a ani ne rok starý pivovar Padochov. Zahraniční produkci zastupovaly němečtí Paulaner a Krombacher, z Irska se přijel představit cider Magners.

Piva klasická i speciální

Kromě klasických světlých výčepních piv nebo ležáků nabídly Slavnosti piva také pivní speciality, které lze ochutnat pouze výjimečně. Mnoho pivovarů nabízelo kvasnicová piva – například Primátor, Kácov nebo Santon. Z méně tradičních piv byl dále k dostání Jihlavský Grand 18°, medový ležák Opat nebo tmavé třešňové výčepní pivo z téhož pivovaru. Z nesvětlých piv bylo možné ochutnat polotmavý Démon 13° či tradiční speciály pivovaru Primátor.

K pivu byly připraveny i speciality k zakousnutí. Ve stánku Pivovaru Dobruška bylo například možné zakoupit zrna sladu okořeněněného chilli. K dostání byly též různé druhy slaného a sladkého pečiva i teplé občerstvení „na tácek“. Doprovodný program svým vystoupením zajistil Železný Zekon, hudbu obstaralo Hitrádio Magic.

„Slavnosti piva se povedly. Výběr piv byl velký, mnoho z nich stálo za ochutnání. Nejvíce mě asi zaujal Rampušák z Dobrušky a polotmavý Démon 13°,“ zhodnotil akci jeden z účastníků.

Od pátku do neděle

Slavnosti piva se konaly v prvních třech říjnových dnech na náměstí Svobody v Brně. Akce je součástí čtyřtýdenního „Festivalu v centru dění“. Pivním slavnostem předcházely Slavnosti vína a Slavnosti jídla. O následujícím víkendu se uskuteční Slavnosti regionů, které celý festival zakončí.