Stáčíte alkohol do vlastních PET lahví? Riskujete zdravotní potíže


Plastová lahev

Nejen v poslední době se lze setkat s obchůdky se sudovým vínem nebo pivnice, v nichž vám daný alkohol natočí do vlastní PET lahve. Je to levné a praktické, jenže jen málokdo si uvědomí, že alkohol do běžných PET lahví nepatří.

Nejedná-li se o speciálně upravený plast, ze kterého jsou lahve vyrobeny, konzumací takto uchovávaného alkoholu riskujete zdravotní potíže.

Co se děje s plastem

Alkohol je látka, která částečně rozpouští polyetylén, z něhož jsou běžné PET lahve vyrobeny. Platí pravidlo, že čím silnější alkohol, tím intenzivněji na plast působí. Alkoholu v PET lahvi rozhodně neprospívají sluneční paprsky, které rozpouštění urychlují. Proto je dobré alkohol v plastu dopravit co nejrychleji domů a přelít ho do skla.

Riziko pro ženy i muže

Uvolněné látky z PET lahví se spolu s nápojem dostávají do organismu. U žen obsazují receptory určené normálně estrogenům, tedy ženským pohlavním hormonům, a mohou vyvolávat mírné zdravotní obtíže. Větší množství těchto negativních látek může mít například špatný vliv na menstruační cyklus. Komplikace způsobují tyto látky i u mužů. Při menší konzumaci těchto uvolněných látek nemusejí vznikat viditelné zdravotní obtíže, přesto ale našemu organismu neprospívají.

Další stinnou stránkou uchovávání alkoholu v PET lahvích je, že látky uvolněné z plastu ovlivňují chuť nápoje a obzvlášť u tvrdého alkoholu může být pachuť chemikálií v tekutině poměrně znatelná.

-ver-