Tvar sklenice zvýší rychlost pití piva až o 60 %, zjistili vědci


Pití piva

Myslíte si, že pivo pijete tak rychle, jak sami uznáte za vhodné? Pletete se. Rychlost, se kterou zlatý mok zmizí z vaší sklenice, ovlivni do značné míry její tvar. Vyplývá to ze studie britských vědců z univerzity v Bristolu.

Účastníkům bylo podáváno pivo ve dvou typech sklenic (o objemu 354 ml): běžné sklenici se svislými stěnami (sklenice A na obrázku) a další sklenici s mírně prohnutými stěnami, zužujícími se směrem dolů (sklenice B na obrázku). Zatímco účastníci pro odvedení pozornosti sledovali film, výzkumníci měřili rychlost pití piva v závislosti na tvaru sklenice.

Výsledky prokázaly, že účastníci pili ze zkosených sklenic zhruba o 60 % rychleji, než ze sklenic rovných (jednu sklenici vypili za 13 resp. 8 minut). Důvodem je pravděpodobně optická iluze, která navozuje dojem, že pokud dopijeme do poloviny sklenice (což je dle výzkumníků jistý „mezičas“), vypili jsme také polovinu objemu. Druhou „polovinu“ poté vypijeme rychleji a žádáme si další nápoj.

Podobný efekt potvrdily i jiné výzkumy, například s velikostí krabic na popcorn nebo velikostí talířů jídla. Jejich účastníci zkonzumovali v závislosti na tvaru nádoby vždy jiné množství pokrmu, zatímco zpravidla tvrdili, že to jejich chování nemůže ovlivnit a výsledkům často nechtěli věřit.

Čtěte také: Pivo s balzamikovým octem? Chutná, jen pokud nevíte, že tam je

lm