V Česku vznikl třetí vinařský region s certifikací – Modré hory


Vinice

Občanské sdružení VOC Modré Hory obdrželo od Ministerstva zemědělství ČR teprve jako třetí v České republice prestižní označení VOC – víno originální certifikace. Vznikl tak třetí region, řídící se apelačním systémem značení vín (dle místa původu).

Garance nejvyšší kvality

Označení VOC Modré Hory se bude týkat pouze vín z modrých odrůd Frankovka, Svatovavřinecké a Modrý Portugal, pocházejících z přesně vymezeného regionu a vyráběných dle přísných podmínek. Bude tak garantována nejvyšší kvalita vín, jež se odlišují od běžných odrůdových vín dané vinařské podoblasti. Vinařská veřejnost chápe tento region jako srdce pěstování modrých odrůd. Vznikem VOC Modré Hory zde bude ještě více kladen důraz na geografický původ a na daný terroir.

„VOC je o etice a už je jen na vinařích, jak svá vína při VOC uvedou v život a provedou je všemi úskalími až ke konečnému spotřebiteli,“ komentoval vznik nového VOC Ing. Antonín Králíček, vedoucí oddělení pro víno na ministerstvu zemědělství.

Šestnáct vinařů z pěti oblastí

Po VOC Znojmo a VOC Mikulov bude moci také sdružení šestnácti vinařů z pěti vinařských obcí (Bořetice, Kobylí, Němčičky, Velké Pavlovice a Vrbice) označovat svá vína místem původu, nikoli tedy jen nejběžněji užívaným systémem podle obsahu cukru ve vinném moštu.