Velikonoční várka Pilsner Urquell dostala požehnání od biskupa


Plzeňský biskup žehná Plzeňskému Prazdroji

Sládci Plzeňského Prazdroje měli včera výjimečný den – vařili velikonoční várku piva Pilsner Urquell. Stejně jako vloni zhruba měsíc a půl před Velikonocemi tuto várku i dnes požehnal plzeňský biskup František Radkovský. U příležitosti Velikonoc se tak rodí tradice, kdy speciální požehnaná várka plzeňského směřuje do Vatikánu.

Pokračování tradice

„První várce piva se dříve běžně žehnalo a ležák Pilsner Urquell nebyl výjimkou. Historicky prvního požehnání se mu dostalo 5. října 1842. Jsem rád, že Plzeňský Prazdroj tuto milou tradici připomíná, a doufám, že bude mít velikonoční pivo úspěch nejen ve Vatikánu,“ sdělil plzeňský biskup František Radkovský.

Výroba velikonoční várky spolu s charakteristikou slavného plzeňského ležáku bude zaznamenána na pamětním Varním listu, podepsaném sládkem Václavem Berkou a panem biskupem Radkovským. Varní list pak poputuje společně s pivem z této velikonoční várky do Vatikánu.

Požehnání pro Vatikán

„Od počátku legendy Pilsner Urquell si zakládáme na stálé a neměnné receptuře. Přesto dnes bude toto pivo výjimečné – bude uvařeno z požehnaných surovin, což je pro nás velikou ctí. Vzhledem k tomu, že i značka Pilsner Urquell vyrůstá z bohaté tradice, rádi bychom naše pivo propojili s touto velkou církevní událostí a jako požehnané je tradičně posílali církevním hodnostářům i poutníkům do Vatikánu každý rok,“ prohlásil Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje.

Žehnání velikonoční várce se odehrává téměř symbolicky ve stejné době, kdy začíná postní doba před Velikonocemi – nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Doba více než pětinedělního zrání přesně odpovídá původní tradiční receptuře prvního sládka piva Pilsner Urquell Josefa Grolla.