„Flambovat“ lze téměř cokoli. Použít můžete likéry, bilý rum i koňak

Flambování je u nás neprávem opomíjenou kulinářskou úpravou pokrmů. Jen málokdo si uvědomuje, že je to skutečné umění…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Flambování je u nás neprávem opomíjenou kulinářskou úpravou pokrmů. Jen málokdo si uvědomuje, že je to skutečné umění a milovníkům jídla může nabídnout celou řadu nevšedních gastronomických zážitků.

Svůj původ má ve slunné Francii, kde získalo jméno podle francouzského slova flambé neboli hořet. Je to velmi přesný rituál, který hostům nabízí jedinečnou radost z jídla dohotoveného přímo u stolu. Při flambování se pokrm polije určitým množstvím destilátu, zapálí, pomocí flambovací lžíce upravuje a ještě hořící servíruje hostovi. Vzniklá delikátní šťáva dodá pokrmu příjemnou chuť i vůni v závislosti na zvoleném destilátu.

„Flambovat se dá opravdu skoro vše. Klasicky to jsou všechny druhy mas včetně ryb, moučníky, dezerty, káva, zmrzlina, ale i polévka. Nejčastěji používaným alkoholem je koňak. Například na zvěřinu se nejvíce hodí destiláty s jalovcem, které dodají to pravé lesní aroma. Na sladká jídla se používají nejrůznější ovocné likéry nebo bílý rum. Typická pro Moravu je oblíbená slivovice, která zanechává lehkou příchuť po švestkách,“ vysvětluje Jiří Vařílek, šéfkuchař brněnské Vinárny U Královny Elišky.

Existuje celá řada postupů, jak flambování provádět, ale pouze některé z nich nabízejí dokonalý výsledek. Jen málo restaurací v České republice se drží původního osvědčeného francouzského způsobu, který pokrmu zaručuje tu správnou a jedinečnou chuť.

„Číšníkovi trvá přibližně rok, než získá potřebnou praxi ve všech flambovacích technikách, které jsou u nás ve vinárně běžné. Je potřeba vědět, jak přesně postupovat a kolik čeho použít. Celkový dojem z jídla se dá velmi rychle zkazit, pokud použijete větší množství destilátu než je třeba,“řekl Jiří Vařílek.

K takzvaným majstrštykům v tomto oboru určitě patří příprava flambované irské kávy. Skleničku je třeba nejdřív velmi zvolna nahřát na potřebnou teplotu, potom ji opatrně nahnout a zapálit irskou whisky, která je v kávě obsažena. Při flambování se pracuje s ohněm, a tak je třeba dodržovat i určitá bezpečnostní pravidla. To je také jeden z důvodů, proč nechat flambování na odbornících a nepokoušet se o něj doma. Výsledkem nezdařené akce může být nejen zmařené jídlo, ale i ošklivá popálenina a byla by škoda kvůli tomu na tento netradiční způsob úpravy jídel zanevřít.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


One Reply to “„Flambovat“ lze téměř cokoli. Použít můžete likéry, bilý rum i koňak”

  1. […] „Flambovat“ lze téměř cokoli. Použít můžete likéry, bilý rum i koňak […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.