Alkohol za prohibice — jaký se do USA pašoval a kde ho koupíte

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Prohibice alkoholu (4) – Zabavení nelegálního alkoholu v kanadském Elk Lake

Prohibici ovládla kanadská whisky

V letech americké prohibice se pašoval alkohol z jiných oblastí — Kanada, Mexiko a Karibik. Také existovaly nelegální destilérky a lidé si mnohdy doma vyráběli z průmyslového lihu svůj vlastní alkohol (např. gin), což vedlo k tragickým otravám.

Kanadská whisky: do Chicaga jen přes řeku

Největší a nejpopulárnější destilérkou v Severní Americe se v bouřlivých letech prohibice v USA stala Canadian Club. Zakladatelem značky byl Hiram Walker, jehož životním snem bylo vytvoření palírny s originální a identickou whisky. V roce 1858 proto otevřel v Deitroitu destilérku, ale krátce na to byl ve státě Michigan uzákoněn zákaz alkoholu. Hiram Walker však provoz neukončil, ale přesunul se přes řeku do Kanady, kde založil novou destilérku, jejíž areál se později stal městečkem nazvaným po něm — Walkerville.

Walkerova whisky se vyznačovala tím, že byla pálena ze směsi kukuřice, ječmene a hlavně žita a zrála v dubových sudech kolem pěti let, tak dlouhá doba zrání tehdy nebyla v Americe obvyklá. Jeho whisky si získala hlavně konzumenty v pánských klubech, proto se nazývala Club Whisky. Postupně však byla přejmenována na Canadian Club (známá taky jako CC). V letech prohibice v USA zažila destilérka největší rozmach, nejznámějším odběratelem byl Al Capone, který tuto whisky pašoval do Chicaga, a poté rozvážel po celém východu USA. V kanadské destilérce je dodnes místnost nazývaná „speakeasy“, kde se tyto obchody uzavíraly.


Tip: Alkohol oblíbený za prohibice

Z Kanady — Canadian Club:

Z Kuby — Havana Club:


Pašování přispělo ke změně láhví

Canadian Club se pašovala v typických dřevěných bednách. Často docházelo k uražení hrdla láhve, proto se začaly vyrábět láhve bez hrdla, které zároveň byly i placatější, aby se daly schovávat například do bot.

I po zrušení prohibice v USA fungovala kanadská destilérka nadále, nyní ji vlastní koncern Jim Beam a je jednou z nejprodávanějších whisky této společnosti. V České republice je k sehnání základní whisky Canadian Club vařená podle původní receptury nebo také déle zrající dvanáctiletá whisky Canadian Club.

Kuba za prohibice oblíbená u Američanů

Mnoho Američanů v letech prohibice odjíždělo na Kubu, aby si zde kromě odpočinku dopřáli alkoholové dýchánky. Asi nejoblíbenějším alkoholickým nápojem byl pravý kubánský rum Havana Club, který si turisté z USA velmi rychle oblíbili. Stal se i základem mnoha oblíbených míchaných nápojů. Dodnes je velmi populární a i v Česku lze nyní zakoupit hned několik variant rumu Havana Club.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Comments are closed.