Budějovický Budvar zřejmě čeká soud, důvodem má být slabá dvanáctka

Sdružení za poctivé české pivo obvinilo Budějovický Budvar za klamání spotřebitelů. Podle něj není jejich světlý ležák 12°, tak jak se uvádí na zadní straně láhve ve slovenské verzi textu. Pivovar však s nařčením nesouhlasí…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Budweiser Budvar

Sdružení za poctivé české pivo obvinilo Budějovický Budvar za klamání spotřebitelů. Podle něj není jejich světlý ležák 12°, tak jak se uvádí na zadní straně láhve ve slovenské verzi textu. Pivovar však s nařčením nesouhlasí.

Místo 12° jen 11,73°

„Budějovický Budvar se dopouští klamání spotřebitele tím, že české zákazníky nepravdivě informuje o kvalitě svého světlého ležáku přímo na zadní etiketě každé lahve, a to tak, že zde uvádí údaj o stupňovitosti 12 % (extraktu původní mladiny – EPM). Reálná stupňovitost tomuto výrobcem deklarovanému údaji ovšem neodpovídá,“ píší na svých webových stránkách členové Sdružení za poctivé české pivo.

Podle testů provedených švýcarskou laboratoří Labor Veritas je skutečná hodnota stupňovitosti 11,73° EPM. Na etiketě láhve není v českém jazyku stupňovitost uvedena. Ve slovenské verzi textu je však 12° uvedeno. Zástupci sdružení v tom spatřují klamání českého spotřebitele, podle českých zákonů by totiž pivo s hodnotou 11,73° bylo jedenáctkou, ale podle slovenských se jedná stále o dvanáctku.

„Podle našeho názoru tak Budějovický Budvar vědomě či nevědomě klame českého spotřebitele,“ uvádí sdružení.

Vše je podle zákona, argumentuje Budvar

Národní podnik Budějovický Budvar s tvrzením nesouhlasí. „Etiketa pro komentované láhve pro ležák Budweiser Budvar je určena pro trhy ve dvou státech. Je na ní jasně odlišená část pro Českou republiku a Slovenskou republiku. Každá část etikety zcela splňuje legislativní požadavky v dané zemi,“ vysvětlil technicky-výrobní ředitel pivovaru Adam Brož. Ten také zároveň vyzval sdružení, aby z webu odstranil tvrzení o tom, že pivovar „bezprecedentně klame spotřebitele“.

Sdružení za poctivé české pivo však svůj poznatek z webu nehodlá odstranit. „Když se neshodneme, nezbude, než aby věc řešil soud. Naším zájmem ale prioritně není se s každým soudit,“ píše v rozsáhlé odpovědi předseda sdružení Jiří Žák. Věc tak pravděpodobně postoupí k soudu.

Ještě před nedávnem sdružení obvinilo pivo Pilsner Urquell, že není dvanáctkou. Sdružení se však s plzeňským pivovarem domluvilo, neboť výrobce proslulé značky nikde neuvádí, že se jedná o 12° pivo, označuje ho pouze jako světlý ležák.

-les-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.