Češi prohibici chápou, ale obávají se, že černý trh tak ještě posílí

Více jak dvě desítky obětí jedovatého metanolu a nebezpečí dalšího šíření nebezpečného alkoholu jsou v tuto chvíli pro většinu domácí populace dostatečným argumentem pro schválení alkoholové prohibice…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Lahev

Více jak dvě desítky obětí jedovatého metanolu a nebezpečí dalšího šíření nebezpečného alkoholu jsou v tuto chvíli pro většinu domácí populace dostatečným argumentem pro schválení alkoholové prohibice.

Čtěte také: V Česku platí zákaz prodeje lihovin od 20 % obj. alkoholu. Do odvolání

Prohibici chápe více než polovina Čechů

Jak ukázal aktuální exkluzivní průzkum společnosti SANEP, více jak tři pětiny domácí populace v souhrnu souhlasí se zákazem prodeje a nalévání alkoholu od 20 procent na celém území ČR. Nicméně pouze jedna pětina veřejnosti se domnívá, že vyhlášení prohibice prodej nelegálního a životu nebezpečného alkoholu nezastaví.

Lze tedy říci, že vyhlášená prohibice může být většinově vnímána jako vítaná snaha vlády o řešení nastalé situace. Na druhou stranu je však z dalších výsledků šetření zřejmé, že se tento v tuto chvíli většinový názor ovlivněný i skutečností, že se prohibice nevztahuje na Čechy oblíbené pivo a víno, může v poměrně krátké době zcela obrátit.

Obavy z dalšího posílení černého trhu

Většinově panuje u domácí veřejnosti jak názor, že prohibice nezabrání prodeji životu nebezpečného alkoholu, a že prohibice nikdy nemůže zamezit konzumaci alkoholu, tak se většina domácí populace přiklání k názoru, že prohibice nahrává nelegálnímu prodeji alkoholu a zvýší zisky nelegálním výrobcům alkoholu. Čtěte také: Prohibice v Americe přinesla nelegální palírny a tajné bary

Podle názoru více jak třetiny veřejnosti pak může za vlnu úmrtí po otravě metylalkoholem především velice zisková tzv. černá výroba alkoholu a dále pak nedůsledná kontrola výrobců a prodejců alkoholu.

Řešením jsou vysoké tresty a nižší daně

Podle názoru více jak čtyřiceti procent veřejnosti je nejlepším nástrojem pro likvidaci černého obchodu s alkoholem a tedy zabránění dalším úmrtím způsobených otravou metanolem udělení vysokých trestů pro výrobce, distributory a prodejce nelegálního alkoholu. Více jak třicet procent domácí populace vidí řešení v důsledné kontrole prodejců alkoholu a téměř dvacet procent veřejnosti by snížilo spotřební daň z alkoholu (lihu). Čtěte také: Zvýšení daně z lihovin státu nepomohlo. Lidé pijí tvrdý alkohol méně

Exkluzivní internetový průzkum byl proveden ve dnech 15. až 17. září 2012 na vybrané skupině 4.290 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18 až 69 let.

Čtěte také: Prohibice je nešťastným řešením a povede k naší likvidaci, tvrdí prodejci

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.