Češi uvaří 192 litrů piva na člověka ročně, nejvíce z národů Evropy

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Pivo ve sklenici

Češi porážejí ostatní Evropany nejen ve spotřebě piva v přepočtu na obyvatele, ale i v jeho produkci. Ročně se u nás na hlavu uvaří 192 litrů, tedy 384 půllitrů. Držet krok s Českem dokáže podle zjištění projektu Evropa v datech jen druhá Belgie se 182 litry a třetí Irsko se 168 litry piva na osobu za rok. Čtvrté Nizozemsko uvádí už „jen“ 142 litrů a například Slovensko dokonce pouhých 46. Nejméně piva na hlavu (12 litrů) se ročně vyrobí v Turecku. Průměrný roční výstav v Evropské unii je 78 litrů na osobu.

V absolutním množství vyrobeného piva se Česko sice nemůže rovnat větším zemím, ve „výstavu“ neboli v množství vyrobeného piva v přepočtu na jednoho obyvatele však ostatní evropské státy poráží. V roce 2017 vyprodukovaly tuzemské pivovary 192 litrů na osobu, a to v přepočtu na celkový počet obyvatel, tedy včetně nemluvňat. „V druhé Belgii se podle posledních údajů Brewers of Europe, tedy evropských pivovarských svazů, jednalo o 182 litrů na hlavu. Ve třetím Irsku se uvařilo 168 litrů piva na osobu za rok. Česko tak předběhlo i své sousedy, z nichž nejméně piva na osobu vaří na Slovensku,“ uvádí Adéla Denková z analytického projektu Evropa v datech.

V Evropě vedeme i v konzumaci piva

Češi nejsou na prvním místě žebříčku jen v produkci piva, ale i v jeho konzumaci. Podle posledních celoevropsky srovnatelných dat z roku 2017 Češi vypili na hlavu 138 litrů piva. To odpovídá 276 půllitrům, anebo také 13 basám a ještě 16 pivům k tomu. „Ostatní evropské národy se ve spotřebě piva na hlavu dívají na Čechy z velkého odstupu. Druzí Rakušané totiž vypijí ročně 105 litrů, třetí Němci potom 101 litrů piva. Oba sousední státy tak porážíme o více než třicítku litrů, tedy šedesát velkých piv,“ vypočítává Adéla Denková z Evropy v datech. Český svaz pivovarů a sladoven navíc před nedávnem zveřejnil i nejnovější čísla za celý rok 2018. Čísla proti roku 2017 poskočila o další tři litry na průměrných 141 litrů na hlavu a rok. Spotřeba na obyvatele se drží na podobné úrovni již deset let.

Třetí místo v počtu obyvatel na jeden pivovar

Česká republika se podle posledních dat velmi solidně umisťuje i v žebříčku počtu obyvatel na jeden pivovar. Na každý fungující pivovar totiž u nás připadá 23,5 tisíce lidí, Česko tak díky 450 různě velkým pivovarům figuruje na třetím místě. Více pivovarů v přepočtu na obyvatele mají už jen Švýcarsko a Lucembursko. „V tomto měřítku už Češi nejsou na úplné špici, přesto se ale stále drží na celoevropských stupních vítězů,“ dodává Adéla Denková. Propadnout bychom se neměli ani v příští ročence, za rok 2018 hlásí tuzemští pivovarníci a sladaři ještě lepší čísla. Konkrétně 6 velkých pivovarských společností, 29 samostatných pivovarů a 440 minipivovarů a restauračních pivovarů.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.