Stupňovitost piva — co znamená? Obsah alkoholu to není

Jeden z nejčastějších mylných názorů pivních konzumentů se týká významu stupně piva. Osm z deseti Čechů se domnívá, že stupňovitost piva označuje obsah alkoholu v procentech…

Magazín


  Vánoční tip: Nakoupit alkohol online přes e-shop ALKOHOL.CZ  

Pivo ve sklenici

TIP: Ochutnejte ta nejlepší více-stupňová piva — zakoupíte na e-shopu Alkohol.cz

Jeden z nejčastějších mylných názorů pivních konzumentů se týká významu stupně piva (neboli stupňovitosti piva). Osm z deseti Čechů se domnívá, že stupňovitost piva označuje obsah alkoholu v procentech (tzn. domnívají se, že 10˚ pivo obsahuje 10 % alkoholu a 12˚ pivo obsahuje 12 % alkoholu). Již méně je rozšířen další chybný názor, že stupeň piva znamená dobu v týdnech, po kterou pivo zraje.

Stupňovitost piva souvisí s množstvím sladu

Ve skutečnosti stupňovitost piva přímo souvisí s množstvím použitého sladu a udává obsah zkvasitelného extraktu v původní mladině. Jednoduše řečeno, udává obsah látek, které přejdou během výrobního procesu na varně ze sladu do roztoku – mladiny. Mladina je dále zakvašována pivovarskými kvasnicemi, proběhne proces kvašení a zrání, během kterého kvasnice přemění extrakt převážně na alkohol a oxid uhličitý.

Stupňovitost piva ovlivňuje obsah alkoholu

Na zmíněný obsah alkoholu v pivu tedy má vliv množství zkvasitelného extraktu (zkvasitelný extrakt obsahuje cca 95 % cukru), ale závisí i na míře prokvašení. Každá značka piva má jiný stupeň prokvašení, tzn. sládci nechají prokvasit jen určitou část extraktu a tím ovlivňují především plnost chuti daného piva a samozřejmě obsah alkoholu.

Česká piva jsou charakteristická vyšším zbytkovým extraktem a tím obecně i plnější chutí než piva zahraniční. Jsou proto náročnější na péči během výroby, skladování a ošetřování, protože každá nedokonalost může znamenat posun v chuti, vzhledu nebo trvanlivosti našich piv.

Další zajímavosti o pivu

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


One Reply to “Stupňovitost piva — co znamená? Obsah alkoholu to není”

  1. […] Čtěte také: Co znamená stupňovitost piva? Obsah alkoholu to není […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.