Den svatého Patrika oslavuje irského patrona. Zapijte ho pivem nebo whiskey

Zelená všude kam se člověk podívá a hektolitry proudícího irského stoutu a whiskey. Tak vypadají každoroční oslavy nejvýznamnějšího irského svátku, který připomíná činy sv. Patrika…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Svatý Patrik

„Zelená“ všude, kam se člověk podívá a hektolitry proudícího irského stoutu a whiskey. Tak vypadají každoroční oslavy nejvýznamnějšího irského svátku, který připomíná činy sv. Patrika. Nejvýznamnější svátek v Irsku se ale slaví i v jiných zemích, jako například v USA, Kanadě a Austrálii.

Svatý Patrik získal toto jméno až postupem času. Patrik totiž znamená „čestný muž“ nebo „milovník vlasti“. Vlastním jménem se irský patron jmenoval Maewyn Succat a pocházel z Walesu, avšak zhruba ve svých šestnácti letech byl otrokáři unesen do Irska. Po několika letech se mu podařilo utéct zpět do Británie, kde vstoupil do kláštera a stal se mnichem.

Byl vyslán jako biskup do Irska, kde vedl významnou misii – zakládal kostely, kláštery a podařilo se mu konvertovat Iry na katolickou víru. Legenda praví, že sv. Patrik vyhnal z Irska všechny hady, a proto již dnes hady v zemi nenaleznete. Nicméně předpokládá se, že jde o metaforu a značí, že sv. Patrik skoncoval s pohanskými božstvy.

„Zelený“ svátek

Sv. Patrik údajně zemřel 17. března, a proto se každoročně tento den oslavuje jeho život. Původně se svátek nesl v barvě modré, postupem času byla barva vystřídána výraznou zelenou, která je irskou národní barvou. Lidé, kteří slaví svátek, si na obličej kreslí nebo na šaty připínají symbol trojlístku. Na trojlístku totiž sv. Patrik vysvětloval Svatou Trojici. Oblečení bývá zelené, stejně jako i veškerá výzdoba nebo dokonce i slavnostní občerstvení. V některých městech se ve slavnostní den zbarví řeky nazeleno.

Irské pivo a whiskey

Den svatého Patrika patří také irskému pivu. Nejznámější irský výrobce Guinness dokonce vyrábí limitované edice piva, samozřejmě zbarvené do zelena. V posledních dnech se také objevuje například limitovaná edice whiskey Jameson věnovaná právě Dnu svatého Patrika.

Jameson také pořádá párty ve velkých městech, v České republice se taková oslava koná v klubu Roxy na Dlouhé ulici v Praze. Party začíná v sobotu v pět hodin odpoledne, takže vyznavači Irska nemusí noc trávit pouze doma u skleničky pravé irské whiskey.

-les-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.