Francovku pil rytíř Brtník z Brtníku

Lihový bylinný roztok Francovka, u nás vyráběný jako Alpa, se využívá pro léčivé účely. Není však rozhodně doporučováno jeho pití. Jedná se o roztok více než 60 % alkoholu a přírodních rostlinných silic a…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Rytíř Brtník z Brtníku

Lihový bylinný roztok Francovka, u nás vyráběný jako Alpa, se využívá pro léčivé účely. Není však rozhodně doporučováno jeho pití. Jedná se o roztok více než 60 % alkoholu a přírodních rostlinných silic a jejich některých obsahových látek jako je mentol.

Léčivá, ale jen v malých dávkách

„Jako osvědčený domácí prostředek je vhodná svými účinnými složkami ke zmírnění řady nepříjemných bolestí při kloubním a svalovém revmatismu. Také při chorobách z nachlazení a chřipce, několik kapek francovky ALPA nakapat do vlažné vody a kloktat,“ uvádí výrobce Alpy.

Kdo si však vzpomíná na klasickou českou pohádku „Ať žijí duchové“,  nikdy nemůže zapomenou na rytíře Brtníka z Brtníku. Když mu děti podávají Francovku ke zmírnění kloubní bolesti, on se jí napije. „Jak jste pošetilí, tak znamenitým nápojem si mazat tělo,“ ohrazuje se proti smíchu dětí.

Rytíř Brtník z Brtníku však není jediným popíječem „znamenitého mazadla“. Mohli jste se seznámit ze zkušenostmi některých babiček  a dědečků, kteří Francovku v menším množstvím pijí při potížích se žaludkem nebo při nachlazení. Určitě mnozí z nás již měli kostku cukru nasáklou Alpou při přicházející bolesti krku.

Alpa, jak ji možná neznáte

Na internetových diskusích se objevují i zkušenosti některých přispěvovatelů z období jejich dětských či studentských let. Zajímavý je třeba „recept“ na Alpský ryzlink. Skládá se z litru „čůča“ a půl láhve Alpy. Často se můžeme setkat s názorem, že Francovku vyhledávají bezdomovci. Ti však preferují spíše iron, kvůli jeho nižší ceně, který poté cedí přes chleba.

Alpu však rozhodně nepopíjejte a čtěte doporučení použití od výrobce. Lepší než Alpa je absint, který lze také pít s kostkou cukru. Čtěte také: Absintu se nebojte. S kostkou cukru mu přijdete na chuť

-les-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.