Grand Marnier: specialita z Francie nejen pro královské stoly

Vrátili jste se právě z dovolené ve Francii? Viděli jste na pultech všech obchodů s alkoholem krásné široké láhve vyrobené z hnědého skla a ozdobené červenou stuhou a pečetí? Jestli ano, jistě víte, …

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Grand Marnier

Vrátili jste se právě z dovolené ve Francii? Viděli jste na pultech všech obchodů s alkoholem krásné široké láhve vyrobené z hnědého skla a ozdobené červenou stuhou a pečetí? Jestli ano, jistě víte, že se jednalo o Grand Marnier. Francouzi ho nejen pijí, ale hojně využívají i v gastronomii.

Tajná receptura

V roce 1880 majitel lihovaru Louis-Alexandre Marnier Lapostolle objevil likér, který proslavil jeho jméno po celém světě. Základem jeho likéru je kvalitní jemný koňak a destilovaná esence z tropických pomerančů odrůdy Citrus bigaradia. Sušená zelená kůra pomerančů se suší na slunci, poté se naloží do alkoholu. Ten se pak destiluje a míchá s jemným koňakem. S využitím tajné receptury, která se dědí v rodu Marnier Lapostolle, se přidají další prvky. Likér poté zraje v dubových sudech, aby se mohl prodávat po celém světě. Výsledný Grand Marnier má čtyřicet procent alkoholu.

Na královských stolech

Nápoj si oblíbil i rakouský císař František Josef nebo britská královská rodina. Láhev od Grand Marnier se samozřejmě našla i ve vraku Titanicu. Firma vyrobila i speciální láhev růžové barvy jako svatební dar pro princeznu Dianu a prince Charlese. Nápoj však nezůstal pouze na královských stolech. Nyní se dováží do sto padesáti zemí. Co dvě vteřiny se prodá jedna láhev Grand Marnier. V České republice je k sehnání sedmička tohoto likéru za více než pět set korun.

Francouzi využívají likér i v gastronomii. Je součástí mnoha dezertů, kterým dodává šmrnc. Ve stánku s francouzskými palačinkami crêpes nikdy Grand Marnier nechybí. Je také součástí některých míchaných nápojů – například B52, Cosmopolitan nebo Red Lion.

-les-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.