Horký punč je oblíbenou zimní pochoutkou. Pochází z Indie

Punč rozhodně nepatří pouze ke štědrovečernímu stolu nebo na silvestrovský večírek. Tento kořeněný teplý nápoj je ideální pro kterýkoli chladný den během zimních měsíců…

Magazín

Punč

Punč rozhodně nepatří pouze ke štědrovečernímu stolu nebo na silvestrovský večírek. Tento kořeněný teplý nápoj je ideální pro kterýkoli chladný den během zimních měsíců.

Pochoutka z Indie, nikoli Anglie

Mnoho lidí se domnívá, že punč pochází z Anglie. Je to způsobeno tím, že Angličané byli kolonizátoři a jednou z jejich kolonií byla i Indie, ze které angličtí námořníci koncem 17. století nápoj do Evropy přivezli. Punč se tak řadí k historicky nejstarším míšeným nápojům.

Původní název „panča“ znamená pět, tedy pět ingrediencí, ze kterých se nápoj skládá. Těchto pět ingrediencí tvoří základní a původní punč. Slovo punč pochází z angličtiny. Do češtiny bylo převzato z němčiny, a proto se mu dostalo podivné české výslovnosti. Anglicky se správně píše punch a vyslovuje „panč“.

Jak punč připravit

Punč se připravuje z ovoce a ovocných šťáv, lihoviny, mléka, vína a koření. Hotový punč by měl obsahovat 30 % alkoholu. Nesmíme ani zapomenout, že pro přípravu punčů se musí vždy použít čerstvá svařená voda. K přípravě punče lze využít:

  • Koření: skořice, hřebíček, zázvor, kardamon, vanilka, citronová nebo pomerančová kůra
  • Lihovina: rum, brandy, calvados, whisky, gin, arak nebo ovocná pálenka

Lihovinu naléváme do punče jako poslední těsně před podáváním. Horký punč naléváme do předehřátých sklenic, do kterých se předem vloží lžička, která odvádí teplo a zabraňuje prasknutí skla. Punč podáváme až po jídle nebo samostaně pro zahřátí.

U punče existuje nespočet variací a obměn, ale vždy platí jedno: punč, voňavý a kořeněný nápoj, je jedním ze symbolů vánoční atmosféry. Patří mezi nejoblíbenější aromatické nápoje v mrazivém období, a přestože je především známý jako teplý nápoj, dá se namíchat i jako studený.

Čtěte také: Grog zahřeje v chladných dnech. Nemusí být jen z rumu

-ver-

Zdroj obrázku: FoggedInLounge.Blogspot.com

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz ↗
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


brand-745x100-1493717091.jpg

2 Replies to “Horký punč je oblíbenou zimní pochoutkou. Pochází z Indie”

  1. […] také: SHorký punč je oblíbenou zimní pochoutkou. Pochází z Indie Grog zahřeje v chladných dnech. Nemusí být jen z rumu ▼ PARTNER if (slevomat) { // […]

  2. […] zimu konzumace piva klesá, neboť lidé dávají přednost teplým nápojům, jakými je grog, punč nebo svařené víno. Glühbier je proto skvělý nápoj pro pivaře, kteří se svého nápoje […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.