Hynek Macák: V naší vinotéce je o degustace velký zájem

Hynek Macák je spolumajitelem plzeňské vinotéky Vinotheum a také vášnivým muzikantem. Poznávání různých vín patří již delší dobu mezi jeho koníčky. V jeho vinotéce lze navštívit degustační večery…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  
Hynek Macák

Hynek Macák, spolumajitel plzeňské vinotéky Vinotheum

Hynek Macák je spolumajitelem plzeňské vinotéky Vinotheum a také vášnivým muzikantem. Poznávání různých vín patří již delší dobu mezi jeho koníčky. V jeho vinotéce lze navštívit degustační večery a seznámit se tak s kvalitními víny.

Vaše vinotéka se zaměřuje na malá moravská vinařství. Jak podle vás tito vinaři zvládají velkou konkurenci?

Myslím, že pokud je vinařství dobré, zvládá jí velmi dobře. Může si dovolit za svoje vína říci adekvátní cenu, právě proto, že je malé a tedy vlastně exklusivní. Dnes se setkáte běžně s cenou vína 500 Kč a více. Náskok mají samozřejmě moderně smýšlející vinařství, které k takové té „obyčejné“ práci přidají vhodný marketing, moderní postupy výroby vína atd.

Jak hodnotíte kvalitu vín ze vzdálenějších oblastí, jako například Chile, Kalifornie nebo Austrálie?

Nedá se jednoznačně odpovědět, v kvalitě těchto vín jsou ohromné rozdíly. Z těchto destinací se dováží jak víno v tancích v příšerné kvalitě, které později můžeme koupit v hypermarketu v krabicích nebo stočené do lahve za cenu do 50 Kč. Naopak na druhém konci stojí vína naprosto špičková.

Ve vaší vinotéce pořádáte různé degustace. Jaký je o tyto akce zájem?

Konkrétně v naší vinotéce je o degustace velký zájem. Mám z toho radost, protože degustace vína ve smyslu ochutnání postupně více vzorků za sebou je nejlepší cestou poznávání vína. Vždy říkám, málokdy se vám doma stane, že si u televize otevřete 10 lahví vína … (smích)
Myslím ale, že tento zájem není běžný. Typická vinotéka žije spíš z pravidelného prodeje stáčeného (sudového) vína. Záleží ale i na umístění vinotéky a na klientele, kterou vyhledává.

Jaké rady byste dal lidem, kteří chtějí doma ochutnat dobré víno, ale příliš se ve vínech nevyznají? Podle čeho by měli láhev vybírat?

Jděte se poradit do dobré vinotéky. Promluvte o vínu se vzdělaným personálem. Ochutnávejte víno s přáteli ve větší skupině třeba tak, že každý přinese jednu lahev a společně je otevřete. Důležité je mít srovnání a pravidelné ochutnávání. Navíc svůj aktuální zážitek můžete konfrontovat s ostatními, a to je také často obohacující.

Jaká je vaše oblíbená odrůda vína?

Budete se asi usmívat, ale chutná mi velká většina odrůd, záleží na momentální náladě a příležitosti. Velmi často víno vybírám podle jídla. Ale chcete-li slyšet konkrétní odrůdu, na dnešní večer bych si vybral nějaký podařený Ryzlink rýnský z Mělníka nebo vyzrálé Rulandské modré z Burguňska.

-les-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


One Reply to “Hynek Macák: V naší vinotéce je o degustace velký zájem”

  1. Kačka napsal:

    Já tam byla, jedla, víno pila… a doporučuju :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.