Koule z půllitrů Pulihrášek již zdobí Brno

Brno má o další unikátní raritu více – umělecké dílo z použitých starobrněnských půllitrů, které nese název Pulihrášek. O objektu rozhodovali sami Brňané, přičemž vybírali z několika návrhů mladých umělců…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  
Pulihrášek

Autorský návrh Pulihráška

Brno má o další unikátní raritu více – umělecké dílo z použitých starobrněnských půllitrů, které nese název Pulihrášek. O objektu rozhodovali sami Brňané, přičemž vybírali z několika návrhů mladých umělců. Pulihrášek bude stát všem na očích na veřejném prostranství na Mendlově náměstí v Brně. Slavnostní rozsvícení objektu zeleným světlem se uskutečnilo 24. října.

Hold Mendlovým pokusům s hrachem

Výběrem Pulihrášku vzdali hlasující hold významnému vědci a objeviteli základních zákonů dědičnosti Johannu Gregorovi Mendelovi (1822–1884). Ač pocházel z Hynčice na severní Moravě, své převratné pokusy uskutečnil právě v Brně, v augustiniánském klášteře na Mendlově náměstí. Tady prováděl experimenty s křížením hrachu a sledováním potomstva a o svém výzkumu vedl pečlivé zápisky. Na jejich základě pak formuloval tři pravidla – tzv. Mendelovy zákony dědičnosti. Pokusy s hrachem mu sice vynesly titul „otec genetiky“, slávy se však za svého života nedočkal a oceněn byl až posmrtně. Dnes Mendelův odkaz v Brně připomíná a nese jeho jméno i univerzita, muzeum i náměstí.

Pulihrášek s náskokem vyhrál hlasování

Hlasování o podobě netradičního objektu odstartovalo u příležitosti představení Škopku, tedy nového pivního půllitru značky Starobrno. Při Starobrněnské letní noci na centrálním náměstí Svobody v červnu letošního roku byly vystaveny návrhy sedmi mladých umělců, o kterých lidé hlasovali. Tři nejúspěšnější z nich pak postoupily do hlasování na Facebook, kde s velkým náskokem 586 hlasů zvítězil Pulihrášek Natalie Chalcarzové a Václava Kociána. Na druhém místě skončil objekt s názvem Brněnské škopek Roberta Semančíka před třetím Znakem města Brna Ondřeje Horáka. Autoři všech tří vítězných návrhů za své práce získali zajímavou finanční odměnu.

Výroba Pulihráška trvala několik měsíců

Samotná výroba a další práce na Pulihrášku začaly již v létě a trvaly do začátku října. „Velmi složitá i nákladná byla výroba konstrukce, která unese velkou zátěž a bude přitom stabilní. Podle návrhu autora ji zhotovil zámečník. Konstrukce se následně osazuje přibližně tisícovkou starých půllitrů, takže vznikne koule o průměru více jak dva metry,“ řekla za značku Starobrno marketingová junior manažerka Zdenka Mindlová. Objekt s pomocí zámečníka, statika a dalších odborných profesí vytvářeli sami autoři díla. V noci bude Pulihrášek svítit speciálním zeleným světlem.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.