Lihoviny menších výrobců nejspíš podraží. Kvůli stoupajícím nákladům

Podle Sdružení výrobců lihovin (SVL) budou muset jít malé likérky s cenou nahoru, na vině jsou stoupající náklady. Ačkoli zvýšení cen zboží vnímají likérky podle SVL až jako nejzazší variantu a snaží se tomuto opatření vyhnout hledáním rezerv…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Podle Sdružení výrobců lihovin (SVL) budou muset jít malé likérky s cenou nahoru, na vině jsou stoupající náklady. Ačkoli zvýšení cen zboží vnímají likérky podle SVL až jako nejzazší variantu a snaží se tomuto opatření vyhnout hledáním rezerv, většina z nich bude muset jít letos s cenou nahoru.

Důvodem jsou podle sdružení mimo jiné nárůsty cen energií, ale hlavně cukru a lihu. Cukr je v letošním roce oproti roku 2010 dražší asi o 12 procent a líh dokonce o 20 procent.

Malé likérky v kritické situaci

„Tlak z venku, který je způsoben jednak zvýšením spotřební daně a jednak zvýšením cen surovin potřebných k výrobě likérů, bude pro některé členy našeho sdružení fatální. Jejich existenci v mnohém případě může zachránit pouze zvýšení cen. Zdražení nejvíce hrozí u výrobků s velkým obsahem lihu i cukru, mezi které patří i tradiční výrobky jako Tuzemák, Vodka a Peprmintový likér, a to řádově o jednu až dvě koruny,“ uvedl předseda sdružení Pavel Kučera.

Propad výroby až o třetinu

Podle údajů sdružení poklesla v roce 2010 výroba lihovin u některých výrobců až o třetinu. Mezi hlavní důvody patří zvýšení spotřební daně k začátku roku 2010. To mělo za následek rekordní odbyt zboží na konci roku 2009 a naopak jeho výrazný pokles hlavně začátkem roku 2010.

„Sice to pro toto období znamenalo rekordní prodej, ale oproti tomu v prvním kvartálu roku 2010 došlo k rapidnímu poklesu zájmu o zboží, a tedy i snížení výroby. Za celý rok 2010 hlásí některé likérky redukci výroby dokonce až o jednu třetinu oproti roku 2009,“ řekl Kučera. Čtěte také: Destilátů od Božkova se prodalo o desetinu méně

Dalším důvodem poklesu byla podle sdružení výroba a dovoz nelegálního alkoholu.

Likérky čelí problémům společně

Sdružení výrobců lihovin je nezávislým sdružením, které vzniklo v listopadu roku 2009. Sdružuje malé české likérníky s cílem prosazovat jejich zájmy a postavení zejména na tuzemském trhu. Nyní má 31 členů. Jeho hlavními cíli jsou vytvořit protiváhu velkým výrobcům lihovin a dávat podněty k legislativním změnám. Dalším z cílů je koordinace postupů proti výrobcům a dovozcům nelegálních lihovin.

-mdf-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.