Malý model mobilní pálenice se zapsal do knihy rekordů

V Nedakonicích na Moravě vznikla nejmenší mobilní pálenice v České republice ale možná i na celém světě. Je vysoká necelých patnáct centimetrů a dlouhá přes jedenáct centimetrů…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  
Mobilní pálenice

Mobilní pálenice, držitel českého rekordu

V Nedakonicích na Moravě vznikla nejmenší mobilní pálenice v České republice, ale možná i na celém světě. Do České knihy rekordů byla zapsána v říjnu 2011. Je vysoká necelých patnáct centimetrů a dlouhá přes jedenáct centimetrů. Váží téměř dvacet deka a je plně funkční.

Podle vzoru z roku 1922

„Pro náš model bylo inspirací malé mobilní zařízení, které se podle pamětníků pohybovalo mezi sousedy v podhradí Buchlova. Mělo měděný kotlík na necelých dvacet litrů kvasu, topilo se pod ním dřevem a nemělo míchadlo,“ uvedli autoři modelu pálenice.

Vzorová mobilní pálenice pochází z roku 1922 a mobilní byla proto, že destiláty pálené na půdě svého hospodářství nebyly zdaněny. Model v měřítku 1:10 je vyroben z hliníkové slitiny a vnitřní součástky jsou z mědi a ušlechtilé nerez oceli. Objem kotlíku je více než sedmnáct mililitrů.

Stát se majitelem vlastní palírničky

K modelu je k dostání i miniaturní kyblík a nerezová odměrka, kterou lze opatřit vyrytým monogramem. Vše má svůj úkol při pálení, ale model slouží spíše „hračičkám“, nelze si na něm rychle vypálit několik litrů například slivovice.

Do kotlíku se musí nalít kvas, pod ním zatopit pevným lihem a do chladiče nalít voda. Z malého kohoutku pak pomalu odkapává vzniklý destilát. V klasické pálenici se však obvykle destilace provádí dvakrát, aby se dosáhlo ideálního padesátiprocentního obsahu alkoholu.

Společnost Nitara, která modely mobilní pálenice vyrábí, nabízí jejich čtyři edice – Present, Rekord 2011, Jubileum a Partner. Modely z edice Rekord 2011 jsou o dva milimetry menší a bylo jich vyrobeno omezené množství. Všechny modely jsou zabaleny do elegantního dřevěného kufříku a jejich cena začíná na necelých dvou a půl tisících korun.

-les-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.