Modulární tanky mohou být pro pivovary zajímavým řešením

Mohlo by se zdát, že v oboru technického vybavení pivovarů a minipivovarů již není téměř možné nic zásadně nového vymyslet. Minipivovary se vyvíjejí již po mnoho desítek let a kdo se o pivovarské technologie zajímá, málokterá změna jej může překva…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Komerční sdělení.

Modulární tanky (CeskeMinipivovary.cz)

Mohlo by se zdát, že v oboru technického vybavení pivovarů a minipivovarů již není téměř možné nic zásadně nového vymyslet. Minipivovary se vyvíjejí již po mnoho desítek let a kdo se o pivovarské technologie zajímá, málokterá změna jej může překvapit. Varna je stále varnou, tanky jsou stále napohled stejné a pokud je někde viditelný technický pokrok, pak je možné sledovat jej především v oblasti počítačového řízení výrobního procesu, než v technickém řešení základních pivovarských komponentů. Je známo, že významné novinky k nám pronikají spíše ze zahraničí, než že by vznikaly z hlavy českých výrobců.

Přesto se i u nás občas objeví zajímavý nápad, jehož realizace může v pivovarech přinést zásadní změnu k lepšímu. Příkladem může být základní technická inovace cylindrokónických tanků z dílny českého výrobce minipivovarů, společnosti Czech minibreweries s.r.o. z Opavy. Ten nabízí pozoruhodné řešení těchto nerezových pivovarských tanků, což jsou nejčastěji používané kvasné nádoby pro tzv. jednofázové kvašení a zrání piva. Výrobek má název modulární cylindrokónické tanky.

V čem jsou pivovarské tanky z Opavy jedinečné? Jak napovídá přízvisko modulární, majitel může konfiguraci pivovarského tanku kdykoliv upravit na základě svých aktuálních požadavků. Nemusí se tedy v okamžiku objednávání tanků pro svůj pivovar příliš důkladně zabývat požadovaným vybavením tanků, protože funkčnost a výstroj tanků lze jednoduše upravit podle momentální potřeby pivovarníka.

Modulární tanky (CeskeMinipivovary.cz) (1)

Nabízí se však otázka, proč vůbec uvažovat o modulárním řešení a nepodlehnout tradici v podobě klasických pivních tanků. Následující řádky vás přesvědčí, že výroba pivovarských tanků stavebnicového typu rozhodně smysl má.

Změny funkčnosti tanků bez nutnosti vysokých investic

Hlavní výhoda cylindrokónických tanků od Czech Minibreweries spočívá v možnosti jejich budoucích úprav a rozšíření. Protože ani zákazník, který má s provozováním minipivovaru bohaté zkušenosti, nemůže předvídat, jakým směrem se budou potřeby jeho sládka ubírat. Úprava klasického systému na zakázku vyrobených tanků v pevně dané konfiguraci je bohužel takřka nemožná a tak při jakékoli zamýšlené změně nezbývá, než investovat nemalou částku do nového tanku a příslušenství. V takovém případě se prvotní úspora do nemodulárního tanku může snadno znehodnotit.

Výhody modulárního systému jsou lépe patrné z modelového příkladu. Zákazník z neznalosti nakonfiguruje pivovarský tank tak, že bude obsahovat špatně sanitovatelná místa, v nichž může docházet ke vzniku infekce piva – například v neizolovaných místech jako jsou stavoznaky anebo slepá ramena. Případně opomene některé důležité konstrukční prvky, bez kterých se v budoucnu neobejde.

Málokterý provozovatel pivovaru může s jistotou rozhodnout, že bude potřebovat pouze tanky se stavoznaky. U některých typů tanků (kvasné a zrací) je stavoznak často zbytečný a pouze zvyšuje náklady na údržbu tanku. Jednoduše proto, že tanky jsou buďto vždy zcela plné, anebo prázdné. V místech, kde jsou na tancích umístěny stavoznaky, dochází v důsledku chybějící izolace k zahřívání a následnému zahnívání kvasnic. Ale nejde jen o stavoznaky, se stejným problémem se můžete potýkat také v místech dlouhých ramen spodních napouštěcích a vypouštěcích armatur.

Modulární tanky (CeskeMinipivovary.cz) (2)

Daný problém bohužel nelze efektivně vyřešit ani pořízením pivovarských tanků pro kvašení a ležení piva bez stavoznaků. Může se stát, že dorazí kontrola z celního úřadu a uloží pivovarníkovi povinnost stavoznaky používat. Což znamená objednat tanky nové, protože na jednou vyrobenou tlakovou nádobu nelze stavoznaky jednoduše „dovařit“, aniž by tím došlo k nepovolenému zásahu do schválené tlakové nádoby. Ze začarovaného kruhu umožňují vystoupit zmíněné modulární pivní tanky.

Základní tank je možné vybavit řadou rozšiřujících komponentů

Cylindrokónické tanky od Czech minibreweries s.r.o. se skládají z tzv. základního tanku (tlaková nádoba vyrobená v souladu s evropskou směrnicí pro tlakové nádoby PED 2014/68/EU), který se vyrábí ve dvou variantách z hlediska povoleného přetlaku a ve třech variantách s odlišným řešením konstrukce vnitřních a vnějších plechů a svárů.

Modulární tanky (CeskeMinipivovary.cz) (3)

Stavebnicový systém však dělají teprve desítky různých rozšiřujících armatur a doplňků. Ty si může provozovatel minipivovaru zvolit dle aktuálních potřeb a připojit je k základnímu tanku. Jinými slovy – pivní tanky mohou mít v průběhu času různou funkci. Pro provozovatele je velmi snadné optimalizovat nastrojení tanku jeden týden pro hlavní kvašení a druhý týden například pro studené chmelení piva, anebo třeba tank překonfigurovat pro stáčení piva do lahví či kegů. Případně může stejný tank nakonfigurovat pro sezónní výrobu nápoje cider. To vše za několik minut a bez nepovoleného zasahování do schválené tlakové nádoby.

Nás na modulárních cylindrokónických tancích zaujala především jejich stavebnicová koncepce, která nenutí zákazníka dělat při nákupu tanků do minipivovaru kompromisy a umožňuje mu plně se soustředit na výrobu nápoje.

Nedá se nevzpomenout na známý reklamní slogan: nejlepší rozhodnutí jsou ta, která lze kdykoliv změnit.

Pokud vás modulární systémy od Czech minibreweries zaujaly, více informací lze nalézt na stránce: www.ceskeminipivovary.cz/modularnicktanky.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.