Národní soutěž vín zhodnotí vína Mikulovské a Slovácké podoblasti

Po červnovém zastavení v Čechách se Národní soutěž vín, nejvyšší soutěž vín v České republice, vrací na Moravu, aby odborně posoudila vína mikulovské a slovácké vinařské podoblasti. 18. a 19. srpna…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Sklenice vína

Po červnovém zastavení v Čechách se Národní soutěž vín, nejvyšší soutěž vín v České republice, vrací na Moravu, aby odborně posoudila vína mikulovské a slovácké vinařské podoblasti. 18. a 19. srpna budou degustátoři na odborném pracovišti Národního vinařského centra ve Valticích hodnotit vína z mikulovské a 23. srpna ze slovácké vinařské podoblasti.

Čtěte také: Národní soutěž vín vybírá nejlepší vína z Čech

Z hodnocených vín bude vyhlášen Šampion, vítězové a medailisté jednotlivých kategorií a nejlepší kolekce vín pro každou podoblast. Nejlépe hodnocená vína získají také medaile, které následně na lahvích pomohou spotřebitelům jako známka kvality při nákupu v obchodech a vinotékách. 233 vín z mikulovské a 222 nejlépe hodnocených vín ze slovácké podoblasti postoupí do dalšího už celostátního kola Národní soutěže, kde se budou ucházet o titul absolutního Šampiona a čestné místo v Salonu vín České republiky, kolekce sta nejlépe hodnocených vín Národní soutěže vín pro daný rok.

„Vinaři mají o účast v Národní soutěži vín čím dál větší zájem. Ačkoli do termínu pro podání přihlášek zbývá ještě několik dní, sešlo se už více vzorků než v loňském roce. Národní soutěž vín se tak stala prestižní soutěží, kterou berou vinaři prakticky jako svou stavovskou povinnost,“ komentoval nárůst zájmu o účast ing. Marek Babisz, hlavní sommeliér Národní vinařské centra, které obě hodnocení odborně zajišťuje.

Veřejnost bude mít možnost ochutnat soutěžní vzorky z mikulovské i slovácké vinařské podoblasti druhý zářijový víkend. V pátek a sobotu 9. a 10. září 2011 se koná expozice Národní soutěže vín mikulovské vinařské podoblasti v rámci tradičního Pálavského vinobraní v Mikulově a v sobotu 10. září budou výstavu slovácké podoblasti hostit Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti. Během těchto velkých vinařských slavností, tradičně se nesoucích ve znamení burčáku, tak mohou návštěvníci ochutnávat a porovnávat nejlepší vína obou vinařských podoblastí.

Národní soutěž vín už také proběhla ve velkopavlovické vinařské podoblasti, kde získal titul Šampiona Tramín červený, pozdní sběr 2010, Vinařství Petr Skoupil, a.s a ve vinařské oblasti Čechy, kde se stal Šampionem Tramín červený, pozdní sběr 2009 z Žernoseckého vinařství, s.r.o. Soutěž bude dále pokračovat 21. září hodnocením vín znojemské vinařské podoblasti a následně celostátními koly.

Mikulovská vinařská podoblast

Dominantou Mikulovské vinařské podoblasti je vrch Pálava, který strmě vystupuje z mírně zvlněné krajiny lužních lesů dolního Podyjí. Na úbočích vápencových skal jsou mohutné návěje spraší, vápenité jíly i písky, které dávají zdejším vínům nezaměnitelný charakter. Mikulovské vinařské podoblasti vládne odedávna Ryzlink vlašský, daří se tu ale také odrůdám Müller Thurgau, Chardonnay, Veltlínské zelené a samozřejmě Pálava. Na Valticku se přidává i Neuburské a Sylvánské zelené. Z červených si zde získaly oblibu Svatovavřinecké, Frankovka a Zweigeltrebe.

Slovácká vinařská podoblast

Slovácká vinařská podoblast je oblast velmi rozlehlá a díky tomu má různorodé přírodní podmínky od teplých svahů na jihu až po naše nejseverněji položené vinice. Vinohrady zde najdete jak v údolí řeky Moravy, tak v členité kopcovité krajině Bílých Karpat nebo na jižních svazích Chřibů a Ždánického lesa. Daří se zde Mülleru Thurgau, Ryzlinku rýnskému, Veltlínskému zelenému, Rulandskému bílému a Muškátu moravskému. Z modrých odrůd stojí za pozornost zejména Frankovka, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a v obci Moravská Nová Ves vyšlechtěné odrůda Cabernet Moravia.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


One Reply to “Národní soutěž vín zhodnotí vína Mikulovské a Slovácké podoblasti”

  1. […] Čtěte také: Národní soutěž vín vybírá nejlepší vína z Čech Čtěte také: Národní soutěž vín zhodnotí vína Mikulovské a Slovácké podoblasti […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.