Nová daň na víno: deset korun za litr

Vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí Veřejných se na úterním zasedání domluvila na zavedení spotřební daně na víno ve výši deseti korun na litr. Vinaři se obávají, že vládní opatření povede k menší spotřebě vína…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Rozlité víno

Vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí Veřejných se na úterním zasedání domluvila na zavedení spotřební daně na víno ve výši deseti korun na litr. Vinaři se obávají, že vládní opatření povede k menší spotřebě vína. Cenu vína také prodraží chystané zvýšení DPH.

Čtěte také: Alkohol nejvíce zdražují daně, stát si z ceny bere až 80 procent

„V současné době platí nulová sazba daně z tichého vína, což je značný rozdíl oproti zatížení jiných alkoholických nápojů. Navrhuje se proto od roku 2014 zavedení sazby daně ve výši deset korun na litr tichého vína,“ uvedla česká vláda ve výpisu příjmových opatření. Průměrná spotřebitelská cena bílého jakostního vína se pohybovala v listopadu minulého roku na úrovni čtyřiašedesáti korun za litr, podle předpokladů vlády povede nová daň ke zvýšení ceny na šestasedmdesát korun.

V České republice se za rok vypije kolem dvaceti litrů vína na osobu, ministr financí Miroslav Kalousek si proto od zavedení nové daně slibuje dvě miliardy korun do státního rozpočtu. „Daně nejsou násobilka. Pokud je u nás roční spotřeba vína dvě stě milionů litrů, neznamená to, že se při desetikorunové dani vyberou dvě miliardy korun,“ oponuje ekonom Petr Mach s tím, že bude například více zákazníků nakupovat víno „načerno“. Čtěte také: Zvýšení daně z lihovin státu nepomohlo. Lidé pijí tvrdý alkohol méně

V sousedních zemích spotřební daň na víno zavedena není. Vinaři se proto obávají, že budou znevýhodněni. Vláda chce od placení nové spotřební daně osvobodit drobné vinaře. Pojem „drobný vinař“ se však zatím chystá definovat. V současnosti platí vinaři také povinný poplatek Vinařskému fondu ve výši padesáti haléřů na litr.

-les-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.