Období prohibice: zlatá éra gangsterů

Slovo prohibice si každý spojuje se zákazem alkoholických nápojů a americkými gangstery z meziválečného období. V některých zemích však existuje jakási prohibice i dnes…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Slovo prohibice si každý spojuje se zákazem alkoholických nápojů a americkými gangstery z meziválečného období. V některých zemích však existuje jakási prohibice i dnes.

„S úsměvem můžete dojít daleko. Ještě dále můžete dojít s úsměvem a zbraní,“ prohlásil symbol americké prohibice Al Capone. Nejen on s nadšením přivítal v roce 1919 schválení Volsteadova zákona, který rok poté definitivně zakázal v USA alkoholické nápoje. Za jeho přijetí lobbovaly zejména ženské a křesťanské spolky. Objevil se zde však prostor pro nelegální obchod. Ve městech vznikaly mafiánské gangy, které pašovaly alkohol z Kanady a případně z jiných zemí. Velice oblíbená byla například whisky Canadian club.

Utajené bary a domácí alkohol

Zákon se naprosto minul účinkem. Spotřeba alkoholu během prohibice značně narostla a dramaticky se zvýšil i počet tajných barů. Lidé začali z nouze popíjet i různé látky, které obsahovaly alkohol, což vedlo velmi často k otravám. Ti vynalézavější si vyráběli alkohol doma, a to například úpravou průmyslového obilného alkoholu. Nejlépe zásobovaní byli lidé podél hranic s Kanadou a Mexikem.

Až na začátku třicátých let se objevila vůle zákon zmírnit nebo úplně zrušit. V roce 1932 oba prezidentští kandidáti Franklin Delano Roosvelt a Herbert Hoover prohlašovali, že je zákon nefunkční. Pátého prosince roku 1933 byla prohibice zrušena úplně, některé státy si však omezení prodeje alkoholických nápojů ještě pár let ponechaly. Zajímavě se o alkoholu zmínil americký komik Robert Benchley. Jeho přítel mu řekl, že je alkohol pomalý jed. Komik mu odpověděl: „A kdo spěchá?“. Lidé s prohibicí ztratili úctu k zákonům.

Období prohibice ve filmu

Tato doba se stala inspirací pro různá filmová díla. Velmi oblíbený je film o dopadení Al Caponeho s názvem Neúplatní v hlavní roli s Kevinem Costnerem. V současné době je velmi populární nový seriál „Impérium – Mafie v Atlantic City“ z 20. let 20. století.

Vyšší regulace prodeje alkoholu se prosadila také v severských zemích jako je Norsko, Švédsko, Finsko a Island. Zde se alkohol prodává pouze ve speciálních obchodech, které jsou otevřeny jen v omezené provozní době.

-les-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


3 Replies to “Období prohibice: zlatá éra gangsterů”

  1. […] Kanadská whisky byla často pašována za doby prohibice do Spojených států. Každý fanoušek mafiánských filmů a her si jistě vybavuje dřevěné krabice s červeným javorovým listem, v kterých se pašovala. Čtěte také: Období prohibice: zlatá éra gangsterů […]

  2. […] Bacardi se používalo i k přípravě osvěžujícího drinku Daiquiri. Palírna rodiny Bacardi rozvíjela i na začátku dvacátého století. V dobách americké prohibice se na Kubu hnaly davy „žíznivých“ Američanů a kubánský rum tak zažíval období prosperity. Čtěte také: Období prohibice: zlatá éra gangsterů […]

  3. […] Čtěte podrobněji: Období prohibice: zlatá éra gangsterů ▼ PARTNER if (slevomat) { // set params slevomat.params.size = '550.400'; slevomat.params.city = 'auto'; slevomat.params.category = '4'; slevomat.params.AID = '10856450'; slevomat.params.PID = '5324005'; slevomat.params.encoding = 'utf-8'; slevomat.params._random = false; // initialize slevomat.load(window, 'load', slevomat.init); } […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.