Pivo se dere na výsluní vysoké gastronomie

Po desetiletí bylo pivo v Čechách spjaté především s kulturou hospod, fotbalu a těžké, nepříliš kvalitně či nápaditě připravované kuchyně. Můžeme však říct, že se situace postupně mění v něco, co mmm

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Pivní speciály

Po desetiletí bylo pivo v Čechách spjaté především s kulturou hospod, fotbalu a těžké, nepříliš kvalitně či nápaditě připravované kuchyně. Můžeme však říct, že se situace postupně mění v něco, co by se dalo nazvat obrodou pivního trhu. Díky rozšiřování obzorů českého zákazníka v oblasti gastronomie se pivo konečně dostává na pozici, která tomuto nápoji s unikátními vlastnostmi právem náleží.

Pivo ve vysoké gastronomii

K novým směrům na trhu patří, vedle rozvoje pivních mixů a pivních speciálů, také změna uvažování o pivu jako doplňku vyšší gastronomie. Jedním z pionýrů, snažících se přispět k jinému uvažování českých zákazníků, se stal i pivovar Krušovice, který začátkem roku spustil unikátní kurzy pivního sommeliérství a párování široké škály piv k různým pokrmům. Pečlivým testováním se jim podařilo vybrat několik vhodných kombinací, kdy pivo ideálně pomáhá rozvinout a doplnit chutě pokrmů. Koho by třeba napadlo, jak skvěle se černé pivo hodí k hořké čokoládě s kávovým zrnem?

Konec pivu na „spláchnutí“ jídla

„Chtěli jsme přispět ke změně uvažování o pivu jako levném nápoji, kterým se jídlo prostě spláchne. V našich kurzech se snažíme ukázat, že zajímavými kombinacemi různých piv a pokrmů můžeme získat zcela jedinečné nové chutě. Je důležité si uvědomit, že různá piva se hodí ke steaku a jiná zase ke smetanové omáčce, rybě či dezertu,“ řekl Ondřej Koucký, manažer kvality a pivní sommelier společnosti HEINEKEN Česká republika. K tradičnímu českému ležáku se pro jeho hořkost hodí jídla chuťově výrazná a kořeněná, naopak pro pšeničné pivo jsou vybírány pokrmy jemnější chutě, jako jsou ryby či krémové omáčky.

Spojení piva a jídla několika způsoby

„Při párování je možné vycházet z několika směrů, přičemž k těm základním patří párování, kdy se spojují protichůdné chutě, které dohromady dávají gastronomicky nevšední zážitek. Pokud však chcete sestavit komplexní menu, je vhodnější párovat pomocí nacházení vzájemných podobností mezi pivem a jídlem. Ať už se jedná o karamelové chutě u piv, při jejichž výrobě se využívají tmavé slady, či hořkost a plnost piv více chmelených,“ dodává k párování Koucký.

Díky podobným aktivitám se postupně daří posouvat pivo na pozici nejen nápoje pro posezení v hospodě, ale i jako skvělého doplňku k vysoké gastronomii, která v Čechách, zvlášť v posledních letech, zapustila tak hluboké kořeny.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.