První Svatomartinská vína budou otevřena již zítra

Ve čtvrtek 11. listopadu v 11 hodin již pošesté přivítáme první víno nového ročníku – Svatomartinské. Letos na milovníky vína čeká v obchodech, restauracích a vinotékách po celé zemi rekordních až 1.750.000 lahví…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Ve čtvrtek 11. listopadu v 11 hodin již pošesté přivítáme první víno nového ročníku – Svatomartinské. Letos na milovníky vína čeká v obchodech, restauracích a vinotékách po celé zemi rekordních až 1.750.000 lahví bílého, růžového a červeného Svatomartinského vína, tedy o cca 50 % více než loni.

„Spotřebitelé se naučili vnímat Svatomartinská vína jako kvalitní vína a první možnost seznámení se s novým ročníkem vín. V posledních letech jsme zaznamenali také potěšující skutečnost, že si mnoho lidí přes příjemně pitelná svěží Svatomartinská vína nachází cestu k moravským a českým vínům obecně,“ řekl ke Svatomartinským vínům ředitel Vinařského fondu Ing. Jaroslav Machovec.

Letos se o možnost používat značku Svatomartinské přihlásilo 98 vinařských firem, které dodaly k senzorickému ohodnocení rekordních 310 vzorků vín. Na základě posouzení nezávislých komisí může přijít letos na trh 238 Svatomartinských vín od 90 vinařských firem o celkovém objemu až 1.750.000 lahví. Mezi odrůdami je nejvíce zastoupena Müller Thurgau se 74 vzorky, následuje Svatovavřinecké s 62 vzorky, Modrý Portugal s 51 vzorky, dále letošní odrůdová novinka Muškát moravský s 21 vzorky, Veltlínské červené rané s 18 a cuvée s 12 vzorky.

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Vinaři doporučují, aby se mladá vína vypila do Velikonoc, do kdy si uchovávají svou příjemnou svěžest.

Není mladé víno jako mladé víno

Aby mohlo nést víno značku Svatomartinské, musí být vyrobeno z hroznů odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský (bílá vína) a Modrý Portugal a Svatovavřinecké (růžová a červená vína) na území České republiky a projít hodnocením nezávislé komise. Ta dle kvality vína rozhodne, kdo a pro jaká vína smí značku Svatomartinské používat.

Láhev Svatomartinského vína pak musí být opatřena logem Svatomartinské a jednotnou záklopkou s nápisem Svatomartinské 2010. Jedině takto označená Svatomartinské vína mohou přinášet od 11. listopadu radost, protože splňují přísné nároky na kvalitu. Raketový růst popularity Svatomartinských vín láká i některé nepoctivce, kteří se snaží vydávat i vína nedosahující požadované kvality za Svatomartinská.

Neklamným poznávacím znamením Svatomartinských vín je kromě loga Martina na koni na etiketě také jednotná záklopka na hrdle láhve. Výrobci záklopek mají povoleno vydat jednotlivým výrobcům Svatomartinských vín pouze tolik záklopek, kolik odpovídá množství vyrobeného Svatomartinského vína. Vinařský fond jako vlastní značky Svatomartinské víno tak má přehled, kdo, kolik a jakých Svatomartinských vín uvádí na trh.

„Spotřebitelé se nemusí bát ani šroubovacích uzávěrů na lahvích Svatomartinských vín, protože i ta jsou povolena a dokáží uchovat vysokou kvalitu vína. Důležité je, aby na obou typech záklopek byl nápis Svatomartinské 2010,“ upozornil na pro někoho možná ještě nezvyklý šroubovací uzávěr Svatomartinských vín Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra.

Svatomartinský košt v Brně

Největší ochutnávku Svatomartinských vín v republice a slavnostní přípitek letošními Svatomartinskými víny pořádá 11. 11. od 11 hod. Vinařský fond opět v Brně na Náměstí Svobody.

„Pro návštěvníky bude přichystána degustace sta vzorků letošních Svatomartinských vín, z nichž si bude možné také mnoho zakoupit a odnést na později,“ přiblížil hlavní náplň Svatomartinského koštu Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.

Na Svatomartinský košt dorazí se svými vzorky také celá řada vinařů. Kromě ochutnávky si tak návštěvníci budou moci s vinaři o letošním ročníku také promluvit a nakoupit si Svatomartinské. Chybět nebude ani cimbálová muzika a o další hudební program se postará skupina Neřež.

Ochutnávat Svatomartinská vína bude moci v Brně každý, kdo si za 120,- zakoupí vstupenku, ke které dostane katalog vystavených vín, skleničku a pět žetonů, které bude vyměňovat za ochutnávané vzorky. Ani po ochutnání pátého vzorku a utracení posledního žetonu nemusí mít návštěvníci Svatomartinského koštu obavy. Další mince si totiž mohou kdykoli přikoupit a ochutnávat tak až do 17. hodiny.

Svatomartinské víno zazní také v rozhlase

11. listopadu Český rozhlas 2, Praha celý den vysílá z jihomoravských Čejkovic. Příchod nového mladého vína, krajové tradice či kulinární speciality připravované na svatého Martina doplní reportáže z atraktivních míst a příběhy (nejenom) vinařů. Letos poprvé odpočítá oficiální časové znamení Českého rozhlasu v přímém přenosu z Čejkovic 11 h 11 min a 11 s, kdy se slavnostně otevřou první láhve letošního Svatomartinského vína.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.