Co je rakı — turecká pálenka z hroznů a anýzu, s kulturním významem

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Raki

Nejoblíbenějším alkoholem v Turecku je rakı, čirá pálenka s příchutí anýzu, která se obvykle podává k mořským plodům nebo tzv. meze (různým drobným pokrmům) a doprovází ji konverzace a smích mezi přáteli a rodinou. Rakı je považována za turecký národní nápoj.

Historie a výroba rakı

Rakı, známá také jako „lví mléko“, se vyrábí destilací hroznů a následným přidáním anýzu, který jí dodává výraznou chuť. Tradičně se podává ve sklenici s dlouhou stopkou, často s malým množstvím přidané vody, která čiré tekutině dodá mléčně bílou barvu. Odtud pochází její přezdívka „lví mléko“.

Rakı v turecké kultuře a tradici

Rakı je již po staletí základem turecké kultury, zmínky o ní pochází již z dob Osmanské říše. Ve skutečnosti je často označována za „národní nápoj“ Turecka. Nejčastěji se pije v letních měsících a často se kombinuje s meze, jako jsou plněné vinné listy, smažený lilek a různé druhy ryb.

Rakı mezi mladými a turisty

V posledních letech se o raki obnovil zájem mezi mladými lidmi a na jídelním lístku přibývá módních barů a restaurací. Kromě toho vláda propaguje rakı jako jedinečný aspekt turecké kultury mezi turisty, což vedlo k nárůstu její popularity mezi cizinci, kteří zemi navštěvují.

Kromě rakı bodují i turecká vína

Ačkoli je rakı v Turecku bezpochyby nejoblíbenějším alkoholem, není jediným. Země je známá také produkcí vína, přičemž mnoho vinic se nachází v oblasti střední Anatolie. Turecká vína si v posledních letech získávají uznání na mezinárodní scéně a několik z nich získalo ocenění na mezinárodních soutěžích.

Kulturní význam a popularita rakı v Turecku

Závěrem lze říci, že rakı je v Turecku nejoblíbenějším alkoholem, který je po staletí základem tamní kultury, rakı je silná lihovina s příchutí anýzu, která se obvykle konzumuje s mořskými plody nebo meze a běžně se vychutnává s přáteli a rodinou. Tento nápoj má silný kulturní význam, vychutnává se v letních měsících a znovu se těší zájmu mladých lidí a turistů.

-rai-

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Comments are closed.