„Salon vín – národní soutěž vín 2012“ startuje. Výsledky oznámí v únoru

Ve středu 7. prosince 2012 bylo ve Valticích zahájeno první kolo hodnocení Salonu vín – národní soutěže vín 2012, které má za cíl vybrat 200 nelepších moravských a českých vín…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Sklenice vína

Ve středu 7. prosince 2012 bylo ve Valticích zahájeno první kolo hodnocení Salonu vín – národní soutěže vín 2012, které má za cíl vybrat 200 nelepších moravských a českých vín pro lednové finálové hodnocení této nejvyšší soutěže vín v České republice.

Z hodnocení druhého finálového kola vzejde složení Salonu vín pro rok 2012, absolutní Šampion a další prestižní ocenění.

Konečné výsledky soutěže budou představeny během února 2012 v Praze, otevření nového ročníku expozice Salonu vín ČR se pak uskuteční 24. února 2012 na zámku ve Valticích.

Tradice a význam soutěže

Salon vín – národní soutěž vín ČR je nejvyšší soutěží vín v České republice. Je pořádána Národním vinařským centrem, o.p.s., a jako jediná soutěž vín u nás má oficiální garanci profesní svazové organizace – Svazu vinařů ČR. První ročník Salonu vín ČR se konal již v roce 2001. Ročník 2012 bude tedy již 12. ročníkem. Salon vín – národní soutěž vín ČR je tak nejen nejprestižnější, ale také jednou z nejstarších soutěží vín u nás.

Systém národní soutěže vín

Salon vín – národní soutěž vín je finální soutěží celého systému Národní soutěže vín, garantované Svazem vinařů ČR. Systém se skládá z 5 oblastních soutěží: 4 soutěže ve vinařské oblasti Morava podle jednotlivých podoblastí (znojemské, mikulovské, velkopavlovické a slovácké podoblasti) a dále soutěž vinařské podoblasti Čechy. Tyto soutěže nominují nejlepší vína do finální soutěže: Salonu vín – národní soutěže vín ČR.

Vlastní hodnocení Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2012 je dvoukolové.

První kolo probíhá ve dnech 7. až 9. prosince 2012 ve specializovaném degustačním pracovišti Národního vinařského centra na zámku ve Valticích. V prvním kole vyberou degustátoři 200 nejlepších vín, která postoupí do druhého finálového kola.

Ve druhém kole vybere degustační komise z těchto 200 vín nejlepší stovku pro Salon vín a dále vyberou vína s titulem „Šampion“ a „Vítězové kategorií“.

Celkově se všech nominačních podoblastních soutěží zúčastnilo 1245 vín, což dělá z Národní soutěže vín také největší soutěž vín v ČR. Na základě nominací do prvního kola hodnocení – Salonu vín ČR – postoupilo 464 vín od 85 vinařských firem.

Výběr degustátorů a systém hodnocení

V komisích soutěže zasednou naši nejlepší degustátoři. „Výběr špičkových degustátorů je klíčovým faktorem pro objektivní ohodnocení přihlášených vín,“ vysvětlil hlavní sommelier Národního vinařského centra ing. Marek Babisz.

„Základem jsou samozřejmě evropské degustační zkoušky podle normy ISO 8586-2. K tomu jsme ale navíc vyvinuli unikátní systém dalšího proškolování a vyhodnocování degustátorů. To zaručuje opravdu nejlepší možnou úroveň obsazení degustačních komisí,“ dodal Babisz.

Důležitým a zcela zásadním atributem soutěže je požadavek na předchozí naláhvování celé přihlašované partie vína a odběr a zapečetění vzorků přímo u výrobce vína organizátorem soutěže, který má právo na výběr libovolných 6 láhví z přihlašované partie.

Vína budou hodnocena na novém počítačovém systému Národního vinařského centra pro hodnocení vín. Každý degustátor má k dispozici samostatný notebook, do kterého zadává své hodnocení u jednotlivých posuzovaných vín. Každé hodnocení je ihned přenášeno na hodnotící server, kde jsou okamžitě k dispozici celkové výsledky dané komise. K hodnocení je používán stobodový systém OIV (Mezinárodní organizace pro révu a víno se sídlem v Paříži) podle standardu z roku 2009.

Ocenění soutěže

Nejlepší víno soutěže obdrží titul „Šampion“ a nejlepších vína jednotlivých kategorií obdrží titul „Vítěz kategorie“.

Zároveň bude vybráno nejlepších 100 vín s titulem „Salon vín České republiky“. Tato vína budou v souladu se statutem soutěže reprezentovat vinařské podoblasti České republiky podle poměru rozlohy vinic: 3 vína připadnou na vinařskou oblast Čechy, 14 vín získá znojemská vinařská podoblast, 21 vín mikulovská, 22 vín velkopavlovická a 20 slovácká podoblast.

Takto bude vybráno 80 vín v kategorii vín se zbytkovým cukrem 0–12 g/l (tj. suchých a polosuchých vín). Zbývajících 20 vín z ostatních kategorií bude vybráno podle absolutně nejlepšího hodnocení v příslušné kategorii.

Druhé kolo hodnocení a vyhlášení výsledků

Z hodnocení prvního kola soutěže postoupí nejlepších 200 vín do druhého kola, jež se uskuteční 10. ledna 2012 v kongresovém sále hotelu Galant v Mikulově.

Výsledky soutěže budou představeny na slavnostní tiskové konferenci v Praze v polovině února 2012. Veřejnost pak může celoročně obdivovat nejlepších 100 vín republiky na veřejné degustační expozici Salonu vín ČR ve Valticích.

Degustační expozice Salonu vín ČR

Po výběru kolekce Salonu vín budou vína nakoupena a uložena ve sklepních prostorách Národního vinařského centra ve zrekonstruovaném sklepení státního zámku ve Valticích. Zde bude stovka našich nejlepších vín vystavena pro veřejnost k ochutnání. Vína v degustační expozici Salonu vín ČR jsou určena ke vzdělávání návštěvníků o víně a propagaci a podpoře našeho vinařství.

Široká veřejnost, včetně zahraničních návštěvníků, má možnost naše nejlepší vína ochutnat na jednom místě a v důstojných podmínkách a zároveň se dozvědět všechny podstatné informace o každém víně i výrobcích, jejichž vína budou v Salonu vín České republiky zastoupena. Po jednotlivých láhvích je vína možné také zakoupit.

Expozice Salonu vín je skutečnou „výkladní skříní“ moravského a českého vinařství. Její součástí je také „Síň slávy moravského a českého vinařství“, která navazuje na partnerskou soutěž „Vinařství roku“, organizovanou Svazem vinařů ČR. Součástí sklepních prostor Salonu vín je také naučná expozice o našem vinařství a vinařských oblastech a také prodejna dárkových balení na láhve, vinařské literatury, degustátorských skleniček, sommelierských potřeb atd.

Záštita

Záštitu nad Salonem vín – národní soutěží vín 2012 převzal, stejně jako v roce 2011, prezident České republiky Václav Klaus. Otevření degustační expozice minulého ročníku se také osobně zúčastnila manželka prezidenta republiky, paní Livia Klausová.

„Záštita prezidenta republiky podtrhuje prestiž soutěže jako nejvyšší soutěže vín v ČR“, uzavřel ředitel Národního vinařského centra ing. Pavel Krška.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.