Skladujete víno doma? Vinotéku může nahradit aktivní vinný sklep

Počet milovníků vína každým rokem výrazně stoupá, o čemž svědčí téměř dvojnásobné zvýšení konzumace vína na osobu za posledních 20 let. Zatímco na začátku devadesátých let vypili Češi podle statistického úřadu…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Lahve vína

Počet milovníků vína každým rokem výrazně stoupá, o čemž svědčí téměř dvojnásobné zvýšení konzumace vína na osobu za posledních 20 let. Zatímco na začátku devadesátých let vypili Češi podle statistického úřadu jen něco kolem 11 litrů na hlavu za rok, vloni už se spotřeba na osobu pohybovala zhruba kolem 20 litrů.

Současně se ale výrazně zvýšila i poptávka po kvalitních vínech. Víno se dnes stává dokonce až vášní či zdrojem zisku. I v době finanční krize si víno jako komodita drželo stále slušné výnosy. Ať už pro investici do budoucího zisku z prodeje vína, nebo pro vlastní konzumaci je nesmírně důležité si uvědomit, že víno vyžaduje striktní podmínky pro skladování.

Jak na archivaci vína

Při archivaci vín jsou nejdůležitějšími faktory konstantní teplota kolem 13 stupňů, vlhkost vzduchu mezi 60 a 80 procenty, tma a stabilita lahví. Pokud mluvíme o domácím prostředí, optimálním místem k archivaci je buď lednice na víno, nebo ještě lépe aktivní vinný sklep. Na tomto místě je podstatné uvážit, jaké množství vína bude archivováno.

Chceme-li mít po ruce jen pár lahví, je vinotéka neboli lednice na víno dostačující. V případě, že plánujeme rozšíření vinných zásob, je rozumnější zvolit k archivaci rovnou aktivní vinný sklep, který má podstatně větší kapacitu a dokonale simuluje optimální podmínky klasického vinného sklepa.

„Našim klientům vždy doporučuji, aby dobře uvážili množství vína, které chtějí archivovat. Počáteční investice do aktivního vinného sklepa je sice vyšší než do domácí vinotéky, ale hned od začátku nabízí sklep komfort a mnohonásobně větší kapacitu, což je podstatné. Nezřídka se totiž stává, že se klienti rozhodnou pro stavbu aktivního vinného sklepa až v okamžiku, kdy počet lahví převýší možnosti domácí vinotéky. Je proto důležité, zvážit vhodné řešení včas,“ řekl Jiří Tillman, spolumajitel společnosti Aktivní vinné sklepy s.r.o., která nabízí kompletní řešení při stavbě aktivního vinného sklepa.

Když vinotéka nestačí

V porovnání s domácí vinotékou nabízí aktivní vinný sklep při archivaci daleko větší prostor. To umožňuje snazší manipulaci a orientaci v jednotlivých lahvích. Sklep ale především poskytuje vínu lepší archivační a skladovací podmínky. Obecně platí, že jednotlivé lahve vína musí být uskladněny vždy tak, aby byl korek namočen ve víně, a kolem každé z lahví musí volně cirkulovat vzduch. Zároveň je možné ponechat lahve v původních boxech, které jsou k archivaci určeny.

K uložení lahví nebo boxů se ve sklepích používá speciální nábytek, který dokonale splňuje všechny tyto požadavky, materiálovou odolnost proti vlhkosti a nároky na vysokou stabilitu. Ze dřeva se sem nejlépe hodí dub nebo modřín, ale k zařízení je možné použít také moderní kovové stojany VintageView či kameninový systém Bloc Cellier.

Klasicky i moderně

„Naši klienti si nejvíce oblíbili konstrukční systém uskladňování vína, který pochází ze Spojených států. Je z masivního dubového ručně lepeného dřeva a jeho spodní část je většinou hlubší. Nejenže se tak zdvojnásobí skladovací kapacita, ale zároveň vznikne praktický odkládací prostor po celém obvodu sklepa ve vhodné výšce. Cenová úroveň vybavení je samozřejmě různá a záleží na zvoleném materiálu i stylu. Aktivní vinný sklep dokážeme zařídit jak v klasickém, tak v moderním duchu,“ upřesnil Jiří Tillman.

Aktivní vinný sklep je nejen praktický, ale kromě popsaných výhod nabízí i reprezentativní prostředí vhodné například pro ochutnávku vína s přáteli. Interiér lze navrhnout podle individuálních požadavků, které vycházejí z osobních představ zákazníka. Zároveň je nutné dodržovat celou řadu podmínek pro zajištění vhodné a bezpečné archivace.

„Jsem rád, že spolupracujeme se stále větším množstvím stavitelů a architektů, kteří myslí na požadavky milovníků vína již při realizaci stavby. Technologie aktivního vinného sklepa lze také úspěšně využít v restauracích, vinotékách nebo hotelích. Prostě všude tam, kde je potřeba víno ve větším množství kvalitně skladovat,“ dodal Jiří Tillman, spolumajitel společnosti Aktivní vinné sklepy s.r.o., která nabízí kompletní řešení při stavbě aktivního vinného sklepa.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.