Speciální Pepřové pivo narazí hospody už v pondělí. Zapijte masopust!

Celkem 5000 třicetilitrových sudů čeká na ten slavnostní okamžik, který nadejde už příští pondělí 13. února 2012. Vrcholí masopust – a milovníci speciálních piv mají už podruhé příležitost hodování zapít…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Pepřové pivo

Celkem 5000 třicetilitrových sudů čeká na ten slavnostní okamžik, který nadejde už příští pondělí 13. února 2012. Vrcholí masopust – a milovníci speciálních piv mají už podruhé příležitost hodování zapít dvanáctistupňovým nefiltrovaným ležákem s jemně pikantní a výjimečnou chutí, kterou mu dodává extrakt ze zeleného pepře.

Pepřové pivo uvařil „specialista na speciály“ a vrchní sládek pivovaru ve Velkém Březně Petr Hauskrecht se svými spolupracovníky. Prodávat se bude v celé České republice. Vyčerpávající seznam všech 1263 restauračních zařízení, kde se bude Pepřové pivo čepovat, je už v tomto okamžiku ke shlédnutí na webových stránkách www.peprovepivo.cz.

Hospody budou řádně označeny

Na stolech se objeví stojánky, na dveřích plakáty, na pípě plaketa. Tuto situaci znají všichni štamgasti důvěrně a zažívají ji několikrát ročně. Prostě je tady další speciální pivo, na které mnozí z nich netrpělivě čekají. V okamžiku, kdy dostanou na stůl orosený půllitr (v tomto případě pepřový) , má pivo v něm za sebou dlouhou cestu. A jako obvykle do hospody přichází s příběhem, který provázel jeho zrození.

Petr Hauskrecht se svými spolupracovníky letos dvanáctistupňový nefiltrovaný ležák s neobvyklou chutí uvařil podruhé v řadě: celkem 1500 hektolitrů, které se jako obvykle rozdělí mezi Čechy a Moravu. Stejně jako vloni jím chce uctít masopust, jak sám říká „svátek hojnosti, radosti, dobrého jídla, pití i zábavy, což jsou věci, které by neměly být cizí žádnému člověku“.

Pivní specialita s náznakem pepře

Pepřové masopustní pivo ve Velkém Březně vyrobili tradiční klasickou technologií na dva rmuty z českého sladu, žateckého chmele a vody z artézských vrtů. Speciální pivo dále kvasilo v otevřených kádích a dozrávalo v ležáckých tancích při teplotě 2° C. Díky tomu má masopustní pivo hustou smetanovou pěnu a skvělý říz. Má však i něco navíc: neobvyklou pikantní chuť z extraktu zeleného pepře. „Pepřové pivo tak skvěle pomáhá dobrému trávení po bujarém hodování, které přece k masopustu patří. Tímto jedinečným pivem chceme přispět k dobré náladě a dát lidem alespoň na chvíli zapomenout na všední starosti,“ konstatoval Petr Hauskrecht.

Připraveno k oslavě masopustu

A s jakým příběhem Pepřové masopustní pivo přichází? Váže se k období masopustu, který trvá poměrně dlouho – od 7. ledna do úterý před Popeleční středou, kdy pro věřící začíná čtyřicetidenní postní období před Velikonocemi. Termín těchto svátků jara je jak známo proměnlivý, nicméně letošní masopustní úterý připadá na 21. února.

Oslavy masopustu jsou velmi staré – a vždycky přály jedlíkům. Všichni si totiž měli užít dostatek všeho před obdobím, kdy ještě není nová úroda, a tak se slavila hojnost před střídmějším a postním předjařím. Během masopustu se také často konaly svatby s odůvodněním, že právě tyto svazky budou šťastné a dlouho vydrží. Ve skutečnosti však zejména zabijačky poskytovaly vítanou možnost uspořádat hostinu a všechny podělit výslužkami.

Velkolepý závěr masopustu následoval půst

Velkolepě se podle historických dokladů oslavoval zejména závěr masopustu. Začínal na Tučný čtvrtek, který předcházel poslední masopustní neděli. Tehdy se zabíjela prasata, peklo maso a popíjelo pivo. Hospodyně zadělávaly na koblihy a boží milosti, které smažily na sádle a všechny jimi obdarovávaly. V úterý před Popeleční středou vyrazil po vsi průvod maškar a pochovávala se basa. Zábava a celý masopust končil přesně o půlnoci. Už ráno se šlo do kostela, kde věřící dostávali křížek z popela na čelo. A začal čtyřicetidenní půst.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.