Starobrno mění pivní půllitry. Navrhl je světový designér Rony Plesl

Půldruhého roku trvající přípravy jsou u konce: nové pivní sklo pro Starobrno, v průběhu července míří do starobrněnských provozoven. Jeho autorem je „jednička“ v oblasti designu a jeden z nejznámějších a nejúspěšnějších českých sklářů…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Starobrno

Půldruhého roku trvající přípravy jsou u konce: nové pivní sklo pro Starobrno míří do starobrněnských provozoven. Jeho autorem je „jednička“ v oblasti designu a jeden z nejznámějších a nejúspěšnějších českých sklářů a výtvarníků Rony Plesl.

Nové Škopky štamgasti v červenci pozvednou v pěti stech nejdůležitějších starobrněnských hospodách, v nichž se uskuteční první vlna výměny.

Inspirace moravským škopkem

Při tvorbě půllitru se Rony Plesl inspiroval pravým moravským škopkem, což je tradiční a dříve hojně používaná nádoba z pevného trvanlivého materiálu s uchy pro snadnou manipulaci, jejíž název se na Moravě vžil i jako označení plného půllitru piva. Označení škopek je také středověká jednotka objemu pro 15,5 l.

Rony Plesl chtěl podobou i názvem půllitru oslovit tradiční konzumenty Starobrna z regionu i mladší a vzdálenější patrioty – a jak sám uvedl v jednom z rozhovorů – své přátele z Brna, kteří pro něj také byli inspirací.

„U nás v Brně i na Moravě nechodíme ani „na pivo“, ani „na jedno“. Vždycky jen na škopek, který je symbolem hojnosti, také proto, že u jednoho nezůstane,“ konstatoval marketingový šéf Starobrna Petr Syřiště.

Dobře se drží a neklesá pěna

Nový starobrněnský Škopek je tedy originální pivní půllitr, inspirovaný moravskou tradicí, který splňuje vše, co se od něj žádá – příjemně vypadá, pivo se do něj dobře čepuje a ještě lépe z něj pije. Dobře se drží v ruce a díky tvaru v něm neklesá pěna piva.

Široké veřejnosti se nový Škopek vůbec poprvé představil na velké slavnosti s názvem Starobrněnská letní noc, která se ve čtvrtek 27. června uskutečnila na centrálním brněnském náměstí Svobody. Mnozí návštěvníci akce se zde stali majiteli nových designových Škopků – značka Starobrno je na plakátech a v tisku totiž vyzvala, aby si s sebou na náměstí vzali svůj starobrněnský krýgl s tím, že výměnou za něj obdrží překvapení – a tím byl právě nový Škopek.

Výměna půllitrů proběhne rychle

Výměna půllitrů probíhá rychle a jednorázově – staré se v jednotlivých provozovnách nahrazují novými ve stejném počtu. V červenci se tak uskuteční v pěti stovkách restaurací. Půllitrové vysoké pivní sklenice se v hospodách objeví na podzim letošního roku, pivní sklo 0,3 l pak v roce 2014.

Staré půllitry, které se aktuálně z hospod a restaurací stahují, získají nové a netradiční uplatnění. „Už jsme oslovili mladé talentované umělce, zda by z vyřazeného skla nevytvořili zajímavé projekty, které Brno do budoucna zkrášlí,“ řekl Petr Syřiště. O podobě nových uměleckých artefaktů budou hlasováním rozhodovat sami Brňané.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


2 Replies to “Starobrno mění pivní půllitry. Navrhl je světový designér Rony Plesl”

  1. […] Do pravého poledne 22. července měli příznivci a fanoušci piva Starobrno příležitost hlasovat o využití starých půllitrů, které v blízké budoucnosti poslouží jako materiál k realizaci uměleckého díla. Se ziskem (a náskokem) oproti dalším dvěma návrhům vyhrál Pulihrášek s 586 hlasy. Líté boje se naopak vedly o druhé místo. To nakonec těsně získal Brněnské škopek před Znakem města Brna. Staré pivní sklo nahradily nové designové Škopky z dílny Ronyho Plesla. Čtěte také: Starobrno mění pivní půllitry. Navrhl je světový designér Rony Plesl […]

  2. […] Přesně v pravé poledne se v sobotu 7. září otevřou brány pivovaru Starobrno. Jako každoročně se první zářijovou sobotu v celém areálu koná Den otevřených dveří. Zatímco vloni se nesl v duchu oslav 140. narozenin pivovaru, letos se v hlavní roli představí nový půllitr: Škopek. Čtěte také: Starobrno mění pivní půllitry. Navrhl je světový designér Rony Plesl […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.