Svatomartinská vína ročníku 2013 byla vybrána. Otevřou se 11. 11.

Hodnocením odborných komisí prošla už všechna vína usilující o získání možnosti používat od 11. 11. značku Svatomartinské. Na základě splnění kvalitativních požadavků byla značka Svatomartinské udělena 356 vínům …

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Svatomartinské víno

Hodnocením odborných komisí prošla už všechna vína usilující o získání možnosti používat od 11. 11. značku Svatomartinské.

Na základě splnění kvalitativních požadavků byla značka Svatomartinské udělena 356 vínům 116 vinařství. Zatím tak vinaři odhadují, že na trh dodají 2.000.000 lahví Svatomartinských vín.

Müller Thurgau zastoupen nejvíce

Tradičně nejvíce přihlášených i úspěšných vín bylo odrůdy Müller Thurgau s 94 víny. Z bílých vín pak nabídku Svatomartinských doplní ještě 41 Muškátů moravských a 22 vín odrůdy Veltlínské červené rané.

Svatovavřinecké je nejzastoupenějším růžovým vínem se 67 víny, zatímco u červených Svatovavřineckých budou spotřebitelé vybírat z 23. Modrý Portugal naopak dominuje mezi červenými s 60 víny a nabídku doplňuje Modrý Portugal rosé s 15 víny. Letošní novinku Zweigetrebe rosé nabídnou vinaři v podobě 21 vín. Cuvée neboli směs více odrůd bude zastoupena 13 víny.

Letos rekordní počet „kandidátů“

Celkový počet lahví dodaných na trh může ještě stoupat. Odhady vycházejí z množství dosud objednaných jednotných záklopek na hrdla lahví. Vinaři však mají od šarží, kterým byla během hodnocení udělena možnost používat značku Svatomartinské, vyrobeno vína více, a mají tedy možnost záklopky ještě přiobjednat.

O udělení značky Svatomartinské se letos ucházelo rekordních 436 vzorků vín, tedy 80 vzorků neprošlo. Díky přísnějšímu hodnocení, a tedy ještě většímu zaměření na kvalitu Svatomartinských vín, je procento vyřazených vín o něco vyšší, než tomu bývalo v předešlých ročnících (cca 18 %).

„Hodnocení Svatomartinských vín letos zpřísnilo, a proto jsme mírné zvýšení počtu vyřazených vín očekávali. Vinaři ale zvládli vína připravit velmi dobře. Velká většina z nich splnila rostoucí požadavky na kvalitu, a Svatomartinských vín bude opět dostatek,“ komentoval výsledky hodnocení Svatomartinských vín ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.

Vína budou hravá, s ovocnými tóny

Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra, po skončení hodnocení již také mohl připojit hlavní charakteristiky Svatomartinských vín ročníku 2013: „V letošním roce budou díky počasí Svatomartinská bílá a růžová vína hravá, lehká se šťavnatou kyselinkou. U Mülleru Thurgau budou převládat tóny po broskvích s jemnými muškátovými tóny, Veltlínské červené rané potěší svěžími ovocnými tóny po kdoulích a mandlích a Muškát moravský obohatí smysly o tóny tropického ovoce, muškátového oříšku a čerstvě mleté skořice.“

Růžových Svatomartinských letos více

Oblíbená růžová vína si rychle získala popularitu i mezi Svatomartinskými, čemuž odpovídá i letošní rozšíření nabídky Svatomartinských vín o růžová vína odrůdy Zweigeltrebe: „Růžová Svatomartinská vína si ponesou nádech přezrálých třešní, višní, červeného rybízu, lesního ovoce a smetany. Obzvlášť se v letošním roce těším na svatomartinské rosé z nově povolené odrůdy Zweigeltrebe,“ řekl Marek Babisz.

„A nakonec červená Svatomartinská, bez kterých si svatomartinskou husu umí představit jen málokdo. Červená vína budou svěží a ovocitá s lehkou dochutí. Vůni a chuti u odrůdy Modrý Portugal dominují třešně, višně a bílý rybíz. Svatovavřinecké bude připomínat višňovou marmeládu, doplněnou o tóny lesního ovoce,“ doplnil Babisz.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již podeváté organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.

Kromě vína se na sv. Martina 11. 11. načne také svatomartinské pivo. Čtěte více: Krátce: Pivovar Krušovice chystá 13° Svatomartinský speciál

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


One Reply to “Svatomartinská vína ročníku 2013 byla vybrána. Otevřou se 11. 11.”

  1. […] svatomartinského piva se na sv. Martina 11. 11. načnou Svatomartinská vína. Čtěte více: Svatomartinská vína ročníku 2013 byla vybrána. Otevřou se už za 10 dní ▼ […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.