Svatomartinské víno otevřeme už 11. 11. Ochutnáme i novou růžovou odrůdu

Již v pondělí, 11. listopadu v 11 hodin otevřeme letos podeváté první lahve Svatomartinských vín. Letošním přísnějším hodnocením prošlo celkem 116 vinařství s 356 víny…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Růžové víno

Již v pondělí, 11. listopadu v 11 hodin otevřeme letos podeváté první lahve Svatomartinských vín. Letošním přísnějším hodnocením prošlo celkem 116 vinařství s 356 víny, a vinaři tak na trh dodají cirka 2.000.000 lahví Svatomartinských vín.

S rostoucí popularitou Svatomartinských vín u veřejnosti, roste také zájem malých vinařů o možnost prodávat mladá vína pod značkou Svatomartinské. Zatímco většina velkých vinařských firem se k obnovené tradici přidala už během prvních let její novodobé existence, v posledních letech přibývají hlavně menší vinařské firmy. Malovinařů tak z letošních 116 zapojených vinařství do projektu Svatomartinské bude bezmála polovina (57).

„Malí vinaři zásobuji hlavně restaurace, hotely, vinotéky a své stálé zákazníky, a tak je jejich produkce často zamluvena ještě dříve, než se nalahvuje, nebo prodána krátce po 11. 11.,“ vysvětlil ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra a organizátor hodnocení Svatomartinských vín, důvody, proč jsou na pultech obchodů nejviditelnější vína velkých producentů, přestože přibývá zejména těch malých a středních.

Nejzastoupenější Müller Thurgau

Ve vinařstvích probíhají v těchto dnech poslední přípravy, vinaři musí vína nalahvovat, polepit etiketami a distribuovat je do obchodů, vinoték a restaurací napříč celou Českou republikou tak, aby bylo vše 11. 11. perfektně připravené. Tradičně nejzastoupenějším bílým vínem bude Müller Thurgau s 94 víny, dále 41 Muškátů moravských a 22 Veltlínských červených ranných. Růžových vín vinaři dodají nejvíce Svatovavřineckého se 67 víny, zatímco Modrého Portugalu bude 15. Letošní novinka Zweigeltrebe rosé půjde na trh v podobě 21 vín. U červených vín si Svatovavřinecké a Modrý Portugal prohodí role. Červených Svatovavřineckých bude 23, Modrého Portugalu 60. Zástupců Cuvée neboli směsi více odrůd bude 13.

Desítky koštů po celém Česku

Slavnostní otevírání prvních Svatomartinských vín bude probíhat na desítkách, ne-li stovkách, akcí po celé České republice. „Nejvíce Svatomartinských vín na jednom místě budou mít návštěvníci příležitost ochutnat opět na náměstí Svobody v Brně, kde Vinařský fond pořádá tradičně Svatomartinský košt. Letošní ročník slibuje hravá vína s příjemnou kyselinkou, takže bude mít opět několik tisíc Brňanů a návštěvníků moravské metropole po celý den co ochutnávat,“ komentoval blížící se svátek všech fanoušků moravských a českých vín ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, který je iniciátorem obnovené tradice Svatomartinských vín a zajišťuje jejich propagaci. Na brněnském náměstí Svobody se při oslavách představí také zejména menší a střední vinaři, kterých na místě bude celkem 16.

Není mladé víno jako mladé víno

Ne každé mladé víno může být i vínem Svatomartinským. Ta podléhají velmi náročným kritériím na kvalitu. Láhev Svatomartinského vína musí být opatřena logem Svatomartinské v podobě Martina na koni na etiketě a jednotnou záklopkou s nápisem Svatomartinské 2013 na hrdle láhve.

Výrobci záklopek mají povoleno vydat jednotlivým výrobcům Svatomartinských vín pouze tolik záklopek, kolik odpovídá množství vyrobeného Svatomartinského vína. Vinařský fond jako vlastník značky Svatomartinské víno tak má přehled, kdo, kolik a jakých Svatomartinských vín uvádí na trh.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již podeváté společně s Národním vinařským centrem organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem. Značku „Svatomartinské“ mohou využít všichni vinaři registrovaní v České republice, kteří splní všechna náročná kritéria.

Kromě vína i svatomartinské pivo

Kromě vína se u příležitosti svátku sv. Martina 11. 11. načnou také svatomartinská piva – z pivovaru Krušovice nebo z pivovaru v Jihlavě.

Čtěte také:
Pivovar Krušovice chystá 13° Svatomartinský speciál
Svatomartinské pivo nabídne i jihlavský pivovar. Čepovat se bude od 8. 11.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.