Svatomartinských vín bude nejvíce v historii

Hodnocením odborných komisí prošla už všechna vína, která chtějí vinaři od 11. 11. prodávat pod značnou Svatomartinské. Degustátoři v Národním vinařském centru ve Valticích…

Magazín


  Horký tip č. 1: Koupit 🍾 ALKOHOL online přes e-shop Alkohol.cz  
  Horký tip č. 2: Koupit 🍃 KRATOM online přes e-shop AdamKrupa.cz  

Svatomartinské víno

Hodnocením odborných komisí prošla už všechna vína, která chtějí vinaři od 11. 11. prodávat pod značnou Svatomartinské.

Degustátoři v Národním vinařském centru ve Valticích udělili značku Svatomartinské 380 vzorkům vína. V přepočtu na lahve můžeme na trhu očekávat 2.193.000 lahví Svatomartinských vín od 122 vinařů a vinařských firem.

Müller, Svatovavřinecké a Portugal

Tradičně nejvíce dodají vinaři odrůdy Müller Thurgau se 106 víny. Z bílých vín pak nabídku Svatomartinských doplní ještě 39 Muškátů moravských a 22 vín odrůdy Veltlínské červené rané.

Svatovavřinecké vévodí růžovým vínům se 74 víny, zatímco u červených Svatovavřineckých budeme vybírat z 35. Modrý Portugal naopak dominuje mezi červenými se 70 víny a nabídku doplňuje Modrý Portugal rosé s 21 víny. Cuvée neboli směs více odrůd bude zastoupena 13 víny.

Čtěte také: Svatomartinská vína budou hravá s výraznou vůní i chutí ovoce

Neprošlo pouze 12 % vzorků

Celkem se o udělení značky Svatomartinské ucházelo 431 vzorků, tedy jen 51 (11,8 %) vzorků hodnocením neprošlo.

„Za nízkým počtem vyřazených vzorků stojí příznivé léto a ty cca dva týdny času navíc na výrobu, rostoucí zkušenosti vinařů s v mnoha ohledech specifickou výrobou Svatomartinských vín a také zodpovědnější přístup vinařů, kteří už přihlašují k hodnocení vesměs jen velmi dobrá vína. I díky tomu se nám daří garantovat vysokou kvalitu Svatomartinských vín, aby měli spotřebitelé jistotu, že u vína s logem svatého Martina na koni nemohou sáhnout vedle,“ komentoval výsledky hodnocení Svatomartinských vín ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra, který hodnocení zajišťoval.

Akce se Svatomartinskými víny

Víno je společenský nápoj, proto není divu, že s vyrobenými lahvemi přibývá také nejrůznějších svatomartinských akcí pro veřejnost. Desítky akcí proběhnou ve velkých městech i menších obcích na náměstích a speciální nabídky budou nabízet i restaurace.

Sám Vinařský fond pořádá tradiční Svatomartinský košt v Brně, kde se 11. 11. od 11 hodin otevřou lahve prvních letošních Svatomartinských vín. Návštěvníci budou mít příležitost ochutnat 100 vín za doprovodu hudby a dalšího programu na pódiu. Vybraná vína si zde budou moci od vinařů také nakoupit. Na Svatomartinský košt navíc navážou Svatomartinské hody, během nichž si budou lidé moci za zvýhodněnou cenu vychutnávat ve vybraných restauracích v Brně speciality připravené ke Svatomartinským vínům.

V Praze Svatomartinská vína ovládnou náměstí Jiřího z Poděbrad stylově na Vinohradech ve spojitosti s tradiční pečenou husou. Více než 10 českých a moravských vinařů předvede svá mladá vína, ale i svoji nejlepší klasickou produkci. Slavnostní přípitek zde proběhne přesně v 11:11:11. Nebudou chybět ani další chuťovky k vínu – kozí i kravské sýry, suché salámy, klobásky, nakládané delikatesy, bramboráky, domácí brambůrky, slané palačinky, domácí burgery, ale také slovácké koláčky nebo třeba topinky s česnekem pečené na železných tálech staré pícky. Zahraje tradiční moravská cimbálovka, ale i Jiří Schmitzer, Yo Yo Band a další.

Partner portálu:

Díky Alkohol.cz jste si mohli přečíst tento článek — prosím podpořte nákupem v obchodě Alkohol.cz tento portál ALKOHOLIA.CZ a přečtěte si další skvělé články o alkoholu v budoucnu — mnohokrát Vám děkujeme:

Nakoupit v obchodě Alkohol.cz  
a podpořit tak ALKOHOLIA.CZ


One Reply to “Svatomartinských vín bude nejvíce v historii”

  1. […] Čtěte také: Svatomartinských vín bude nejvíce v historii […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.